Proč se učit účetnictví?

Účetnictví je praktickou dovedností, jež někdy využije každý z nás. Jen málokdo mu opravdu rozumí, na školách se totiž účetnictví neprobírá, nebo se bere jen okrajově. Člověk s touto dovedností je tedy poměrně dobře finančně ohodnocen, jelikož je účtů mnoho, ale účetních málo. Jestli si chcete přilepšit a vydělávat více peněz, je účetnictví pravděpodobně možnou cestou pro vás. Nebo naopak, jestli odmítáte platit spoustu peněz za účetní, naučte se to sami.

Účetnictví má tvrdá pravidla a principy jež je nutné dodržovat, bez elementárních znalostí není dobré se do něj pouštět. Například podvojné účetnictví spočívá v tom, že jednu hodnotu nelze zaúčtovat, jak v dal, tak má dáti. A takových pravidel je v účetnictví poměrně mnoho, nezkušenému laikovi z toho může jít hlava kolem. Pokládáte si otázku, co je to podvojné účetnictví a dal? Neházejte flintu do žita, možností, jak proniknout do světa účtů je poměrně mnoho.

Studium účetnictví

Základní možnost je si zvolit školu zabývající se účetnictví – tedy střední obchodní školu nebo vysokou školu zaměřenou na účetnictví. Jedná se ale o poměrně dlouhý proces minimálně tří let a pokud se do školních lavic nehodláte vracet existují i jiné, rychlejší a možná i efektivnější možnosti. Každopádně získáte buď titul nebo maturitu a jistě si tím zvýšíte své možnosti na trhu práce.

Rekvalifikační kurz účetnictví

Rekvalifikační kurz je jednou z nejefektivnějších cest. Ve většině případů si můžete vybrat takový kurz, který vám bude časově vyhovovat a budete jej schopni plnit i při výkonu své profese. Výuka probíhá blokově v několika delších lekcích intenzivního studia účetnictví.

Dozvíte se, jak se stát účetní, budete schopni své znalosti aplikovat a zlepšíte si své možnosti na trhu práce, jelikož budete plně kvalifikováni pro práci účetní. Kurzy jsou stavěny tak, že začínají od naprosté nuly, nemusíte se tedy obávat toho, že o účetnictví nic nevíte. Kromě výhod, že v poměrně rychlém čase získáte dovednosti, znalosti i certifikát je zde jedno veliké negativum a tím je cena. Záleží kurz od kurzu, ale počítejte, že minimálně těch 10 000 Kč za kurz zaplatíte.

V případě, že jste ale nezaměstnáni a přihlášeni na úřadu práce, je váš problém vyřešen. Úřad práce totiž nabízí proplacení veškerých rekvalifikačních kurzů a dalších nákladů s nimi spojenými. Po konci kurzu vám Úp sežene zaměstnání v oboru.

Samostudium

Vše se můžete naučit sami. Skrze to, že se účetnictví vyučuje na školách je poměrně dost učebnic, která vám pomůžou. Vedle studentských skript si můžete pořídit knihy typu účetnictví pro začátečníky. Na internetu koluje mnoho článků a videí, jež vám pomůžou. Toto je ale asi nejnáročnější způsob a pravděpodobnost úspěchu je nejnižší. Vedení způsobilého člověka, který vám řekne, co studovat a problematiku vám případně i dovysvětlí, je přeci jen k nezaplacení.

On-line kurz

I když mohl být život v pandemii jakýkoliv, přinesl nám i něco dobrého – digitalizaci. Dnes už najdete opravdu vše na internetu, a i spousta zaměstnání vám umožňuje home office. Není tomu jinak ani u kurzů. On-line kurzy jsou teď opravdu všude, naleznete některé zdarma, za jiné si připlatíte, však pozitivní je, že je můžete dělat kdykoliv a odkudkoliv, ale i přesto máte vedení a oporu. Některé kurzy dokonce obsahují certifikaci, kterou můžete uvést do svého profesního CV. Existují i programy přímo určené pro výuku účetnictví.

Kam za studiem a rekvalifikačními kurzy?

Studovat účetnictví můžete na obchodní střední škole, případně vysoké. Skoro každá univerzita nabízí obor účetnictví, můžete si tedy vybírat podle svých dalších preferencí.

Ohledně rekvalifikačních kurzů je to stejné. Existuje poměrně široká nabídka a je jen na vás, jaký zvolíte. Dobré hodnocení a mnoho let zkušeností má Orange Academy. Ten vytváří kurz pro začátečníky, který vás dokáže naučit účetnictví pro menší a střední firmy. Certifikát lze získat zhruba za 60 hodin studia a 10 000 Kč.