Vystupte ze své komfortní zóny

Čím déle v ní zůstáváte, tím více roste strach z neznámého. Vyzkoušejte například nový sport, na který jste si zatím netroufli.  Přihlašte se třeba do kurzů francouzštiny nebo čehokoliv jiného, zkrátka vydejte se vstříc všemu, co vás láká, z nějakého důvodu na to ale nikdy nedošlo. Ať už je vám dvacet pět nebo padesát, rozhodně takových věcí existuje spousta.

Cestujte, cestujte, cestujte

Ta nejlepší prevence rutiny. Nemusíte se hned vydat na Nový Zéland, stačí vyjet na víkend do jiného města nebo okolní země. Dva dny vám najednou budou připadat jako mnohem delší doba, protože toho zažijete více, než kdybyste zůstali doma. Díky cestování se budete dívat na věci trochu jinýma očima a možná také přestanete tolik řešit zbytečnosti.

Porušte pravidla

A teď nemyslíme jen pravidla stanovená někým jiným. Ta, která totiž sami sobě nastavíte, se někdy porušují stejně těžko. Nemůžete jít na sraz s přáteli, protože musíte jít spát nejpozději v jedenáct, abyste ráno vstali do práce? A co se stane, když spát v jedenáct nepůjdete? Ano, budete unavení, ano, možná budete mít kocovinu. Ale možná to za to stojí. Striktní dodržování vlastních pravidel je totiž jedním z příznaků blížící se rutiny.

Rozhoupejte se k radikálnější změně

Život je jen jeden a nikdo jiný než vy ho neřídí. Pokud jste vždycky chtěli zkusit žít v jiné zemi nebo dát výpověď v práci, nikdy není pozdě. Taková možnost samozřejmě není vždy možná, ale v mnoha případech může dopadnout dobře i něco, co se zdá na první pohled jako bláznovství.

I maličkosti se počítají

Jezdíte do práce každý den stejnou cestou? Zkuste jednou vystoupit z tramvaje o dvě zastávky dřív, jít pěšky a pustit si do sluchátek dobrou hudbu. Nebo si najít cestu úplně jinou a poznat novou část města. Vstát o něco dříve, zastavit se po cestě v kavárně a koupit si kus dortu. Vzít si na sebe kousek oblečení, který už rok leží ve skříni, protože vám přijde moc extravagantní. A tak dál.