Mít našetřeno se vyplatí 

Hotovost je možná ve zmíněném prasátku vbezpečí, ale nijak se nezhodnocuje a každým rokem si za našetřenou částku koupíte méně a méně produktů a služeb. Inflace čili nárůst cenové hladiny navyšuje ceny a snižuje kupní sílu peněz. Pamatujete, kolik se toho dalo koupit za stovku před deseti nebo dvaceti lety a kolik dnes? Proto je mnohem výhodnější mít peníze uložené například na spořicím účtu, který bude úrokem inflaci minimálně vyrovnávat, případně bude vaše finance rovnou zhodnocovat. 

Vhodný čas ke spoření 

Je to jednoduché – se spořením začněte teď. Pokud máte pocit, že nedokážete na ničem ušetřit, sepište si všechny své výdaje. Opravdu tam není nic, na čem by se dalo pár kaček uspořit? S rostoucím platem pak odkládejte větší částku, klasická poučka doporučuje na spořicí účet posílat minimálně 10–15 % svého příjmu. Čím dříve začnete s pravidelným šetřením peněz, tím více jich budete mít, až budou potřeba – při nečekaném výdaji, na dovolenou, na pořízení nebo vybavení bytu, hodit se budou i v penzi.

Vyberte si, jak své peníze zhodnotíte 

Existuje více možností, kam si své nashromážděné finance uschovat a získat z nich něco navíc: 

  • Spořicí účet – ideální způsob, pokud chcete mít své peníze pod kontrolou. Můžete je kdykoliv vybrat a zároveň se vám zhodnocují úrokem (většinou však nižším, než je tomu u dalších spořicích metod). 
  • Stavební spoření – hodí se pro šetření financí v dlouhodobém horizontu. Peníze si musíte odkládat minimálně 6 let a v průběhu s nimi nemůžete manipulovat. Výhodou je ale státní příspěvek a vyšší úrok. 
  • Termínované vklady – jednorázový vklad, který vám banka výhodně zúročí. Sami si vyberete, jak dlouho na svůj mamon nesáhnete a instituce vám jej za to adekvátně navýší. 
  • Penzijní připojištění – jednoduše řečeno spoření na důchod. Peníze se vám zhodnocují pomocí úroků a příspěvků od státu a zaměstnavatele, nemůžete s nimi však nakládat často dlouhá desetiletí. 

Se spořením neotálejte 

Výdaje si vás najdou vždy a spolu s nimi i výmluva, proč začít se spořením až od dalšího měsíce, či rokuČím déle budete se spořením otálet, tím více na tom proděláte. Začněte si odkládat klidně i po malých částkách, důležitá je pravidelnost a včasný začátek.