Jak se říká, knihy dodávají každému domu duši. Takže jestli váháte, co komu koupit k Vánocům, ujišťujeme vás, že knihou nikdy nic nezkazíte. Letos je zase na výběr ze spousty skvělých titulů. Takže pokud nevíte co, tyhle knihy by podle nás měl mít v knihovně letos každý.

Milan Kundera – Kniha Smíchu a zapomnění

Nejnovější český překlad díla Milana Kundery je klasikou, kterou byste rozhodně měli mít.  Knížka je spíše pro někoho, kdo Kunderu zná a miluje, určitě se ji ale nebojte dát ani nováčkům v obasti jeho díla. Jen jim k tomu přihoďte i další Kunderovy klasiky jako Žert nebo Nesnesitelná lehkost bytí.

Stephen King – TO

Knížky Stephena Kinga vás vtáhnou, vyděsí a nedají vám spát. V poslední době se navíc dočkaly spousty filmových adaptací. Temná věž, 1922 a především TO. Jestli jste film ještě neviděli, tak chvíli počkejte a nejdřív si přečtěte knížku. Knížky amerického autora jsou vhodné pro každého. Všichni se přeci občas rádi bojíme. Pokud tak znáte někoho, kdo normálně příliš nečte, Kingem mu určitě uděláte radost.

Timothy Snyder – Tyranie

Letošní non-fiction must have. Pro všechny, kteří se zajímají o politiku a historii ale především pak pro ty, kterým to zase až tolik neříká. Právě na ně totiž Snyder myslel při psaní asi nejvíce. Tyranie je mimořádně čtivá a přístupná knížka o vážných tématech a problémech současné společnosti. Zhltenete ji během pár hodin a budete o ní ještě hodně dlouho přemýšlet.

George R.R. Martin (Game of Thrones) – Píseň ledu a ohně

V létě nás zase všechny zasáhla mánie seriálu Hra o trůny. Určitě jste ale také slyšeli, že skalní fanoušci nesutále tvrdí, že knihy jsou mnohem lepší. Pokud tak znáte někoho, kdo je do seriálu zapálený, kompletní sada knížek Píseň ledu a ohně, na které je celý seriál založený, je pro něj nezbytností. O postavách, jejich myšlenkách, plánech i o všech strategiích a místech se tady dozvíte úplně všechno, co jste v seriálu neviděli. A pokud vám třeba občas něco v seriálu uniká, pak knížky pro vás budou ti nejlepší průvodci komplikovaným a dokonalým světem geniálního George R. R. Martina.

Alena Mornštajnová – Hana

Pokud vás baví historie a knížky, které popisují osudy lidí před, během a po druhé světové válce, určitě sáhněte po Haně od Aleny Mornštajnové.  Příběh židovské dívky, ze které se stane deprimovaná a životem zklamaná žena je nesmírně tíživý, oči otevírající a především skvěle napsaný. Líbit se určitě bude jak mladší, tak starší generaci.