Black Mirror, seriál moderní doby

/ Redakce Foto: The Guardian

Jestli existuje jeden seriál, na který byste se měli dívat právě teď, je to Black Mirror. Digitální dystopie Charlieho Brookera strhla přes milion diváků a přitažlivost jeho příběhů je logická – zabývají se totiž supermoderním světem, v němž bychom zanedlouho mohli všichni žít.

Lidé, kterým se nahrávají všechny vzpomínky do čipu v mozku a mohou si je kdykoliv přehrát a ukázat ostatním. Svět, v němž se všichni navzájem hodnotí na stupnici od jedné do pěti. Rodiče, kteří pomocí nových technologií získávají úplnou kontrolu nad svým dítětem – to je jen pár vizí seriálu Black Mirror.

Epizoda Arkangel

Tato provokativní dystopie zůstává (prozatím) sci-fi, aktuální technologické vymoženosti se ale příběhům z Black Mirror někdy přibližují. Zmiňovaná epizoda plná vzájemných evaluací se až nápadně podobá realitě sociálních sítí. Počet lajků a srdíček znamená pro mnoho lidí validaci vlastní existence.

The Entire History of You

Jednotlivé díly Černého zrcadla na sebe nijak nenavazují, šťastný konec ale nečekejte nikde – Charlie Brooker totiž poukazuje na následky, které s sebou může nést přetechnizovaný svět . Jak říká server Guardian, většina seriálů diváky uklidňuje, Black Mirror je ale naopak donutí zastavit se, zamyslet a přehodnotit svá očekávání od budoucnosti…

The Entire History of You