Přesně měsíc, od 6. března do 6. dubna, vždy od 9 do 17 hodin, probíhá na hradě Špilberk v Brně zajímavá výstava Zhmotnění neskutečného umělce Salvadora Dalího, který se proslavil nejen obrazy, jež jsou plné snových výjevů a postav. Byl také spisovatelem, návrhářem šperků, módních doplňků či dekorací, stejně tak se ke konci svého života podepsal pod kosmetiku pro muže i ženy.

Dalí byl obdivovatel starých mistrů klasické malby, na které ve svých dílech často odkazoval, právě na Špilberku jsou vystaveny litografie, jež vytvářel jako ilustrace k životopisu italského sochaře Benvenuta Celliniho, ale také dřevoryty inspirované Božskou komedií Dante Alighieriho. Sbírku dále doplňuje cyklus litografií vytvořený jako ilustrace ke španělskému románu z 19. století Třírohý klobouk.

Součástí výstavy je dále série fotografií Václava Chocholy, který mistra v roce 1969 fotil při jeho pobytu ve francouzské metropoli, a také interaktivní workshop přístupný dětem i dospělým, díky kterému si mohou vyzkoušet činnosti související s uměním surrealismu.

Plné vstupné činí 90 Kč, snížené poté 50 Kč.

Foto: Pinterest