Charli XCX: Nový videoklip, millennial pink a genderové stereotypy

/ Redakce Foto: Billboard, Variety, Elle, The Verge

Joe Jonas, Mac DeMarco, Diplo, Dan Smith z kapely Bastille, Stormzy nebo Theo Hutchcraft z dua Hurts. To je pouhých šest jmen z dohromady šedesáti “kluků”, které do nového videoklipu s názvem Boys obsadila Charli XCX. Celé režie se tentokrát ujala právě tato britská zpěvačka. Provedení videa koresponduje s názvem singlu, zároveň v sobě ale skrývá ještě jiný význam než jen vizuální potěšení. Účelem bylo upozornit na genderové stereotypy prostřednictvím výměny rolí – muži zde totiž dělají přesně ty sexy věci, které za normálních okolností patří ve videích ženám.

Charli XCX, autorka hitů Break The Rules nebo Boom Clap, celý videoklip navíc zabalila do trendy millennial pink, tedy “barvy dneška”. A stejně aktuální je i tematika: Rolí genderových stereotypů v našem životě se zabývá nejedno médium. Kluci se tak zde například mazlí se štěňaty, leží v záplavě červených plátků růží, umývají auto, přelévají lívance javorovým sirupem – ale hlavně se u všeho tváří co nejvíce svůdně. Videoklip analyzuje i uznávaný hudební server Pitchfork, který počin Charli XCX vidí jako ukázku takzvané alternativní maskulinity.

Elektropopové ikoně, která v minulosti spolupracovala s interprety jako jsou MØ, Lil Yachty nebo Rita Ora, se podařilo rozproudit vášnivou diskuzi. A to hlavně o tom, jak je v dnešním světě nahlíženo na mužství a ženství a jak se tento pohled v čase proměňuje. Teď už se ale sami na videoklip podívejte a užijte si male gaze (= prezentace žen jako objektů mužské touhy) naruby.

Boys se blíží na YouTube k téměř třiceti milionům zhlédnutí a Charli XCX zveřejnila také zákulisní scény z natáčení. Koukněte se, jak vše probíhalo: