Iniciátorem a kurátorem výstavy je česko-irský šperkař Filip Vaňas sám tvořící pod značkou Filip Vanas Designs. Filip Vaňas, původním povoláním architekt, přišel do Dublinu v roce 2005. Recese a ztráta práce ve stavebním odvětví v roce 2009 ho přiměla ke změně, ke studiu na National College of Art and Design a odstartovala jeho šperkařskou kariéru. Jeho tvorba – šperky ze stříbra, eloxovaného hliníku a epoxidu se drží jednoduché linky geometrických tvarů, kterým dávají jedinečnost výrazné kontrasty a živé barvy.

O společné výstavě s irskými kolegy říká: “Éagsúil” znamená v irštině “rozmanitý”, což odkazuje na to, že jsme se snažili dát dohromady co nejrůznorodější skupinu tvůrců, abychom představili co nejlépe škálu, na jaké se rozkládá současný irský šperk. Věřím, že se nám to opravdu povedlo. Navíc mám velkou radost, že mohu tímto způsobem fungovat jako pojítko mezi irskou a českou scénou, vlastně tak nyní uzavírám kruh.”

Kromě tvorby Filipa Vaňase se můžete těšit na šperky od Eily O Connell, která tvoří šperky inspirované přírodními formami. Eoin M Lyons, mladý dublinský výtvarník se inspiruje chlapeckou fascinací mechanickými objekty a technologiemi a vytváří lineární struktury z ocelového, stříbrného a zlatého drátu. Julie Connellan pracuje s různými materiály, ať už tradičními jako je stříbro, ocel, měď nebo cín a zinek, ale i s méně užívanými – třeba guma a rašelina. Lynsay Raine pracuje v Irsku zejména technikou odlévání, při které používá především umělou pryskyřici. Justyna Truchanowska pracuje ve své nejnovější kolekci se 100 % ručně vyráběnou ovčí plstí a stříbrem. Expozice tak nabídne přehlídku velmi různorodých přístupů těchto výtvarníků k současnému šperku.

Výstava irského šperku začíná 4.dubna v Galerii KusKovu a prohlédnout si ji máte možnost do 9.května. Více na www.kuskovu.cz

O galerii KusKovu

Galerie KusKovu prezentuje od roku 2006 ve své stálé expozici umělecké předměty, šperky a užité umění z kovu a jeho kombinací s rozličnými materiály. KusKovu představuje díla a kousky převážně českých výtvarníků, uměleckých kovářů a šperkařů, ať již zkušených, nebo začínajících. Galerie také pravidelně pořádá výstavy výtvarníků pracujících s kovem i jinými materiály.

 

Foto: Archiv autorů