Singularity: Člověk – prostor – krajina

Adresa Na Poříčí 25 byla už od minulého století spjata s uměním a oplývala nezaměnitelným geniem loci. Ten ostatně podtrhuje prodejní galerie v osmém poschodí domu Černá labuť, kde můžete až d 19. srpna zhlédnout výstavu maleb devíti vybraných výtvarníků na téma singularity. Aktuálnost těchto děl nicméně nespočívá v námětu, ale v ohromném množství možných interpretací banálních situací skrze individuální přístup. V rámci výstavy si tak můžete prohlédnout tvorbu Adama Jílka, Zdeňka Šorfa, Jiřího Hauschky nebo typické malby Eriky Voith s použitím zlata. 

Sculpture Line 2018

Mezinárodní sochařský festival započal 13. června. Již čtvrtý ročník festivalu expandoval I za hranice České republiky, koná se tedy také v Německu a Lucembursku a nabízí díla 49 umělců. O rozpuk nebyla však nouze ani v tuzemsku. Přestože je hlavní tepnou sochařské události roku stále Praha, překvapivé monumenty můžete potkávat I v ulicích dalších deseti měst, mezi nimi třeba Brna, Liberce, Ostravy, Plzně nebo Olomouce. Co jednoznačně upoutá pozornost je objekt Lajk Kryštofa Hoška z pryskyřice na Jungmannově náměstí. Jedná se o nadživotní skelet ruky s pevně sevřenými prsty a palcem vztyčeným vzhůru. Socha tak konfrontuje z podstaty pozitivní význam gesta s tématem zániku a konečnosti. Festival potrvá do konce září. 

Museum Kampa: Cecil Beaton

Fenomenální postavu britského fotografa Cecila Beatona prezentuje expozice v Museu Kampa vůbec poprvé českému publiku. Beaton byl žijící legendou pro svůj neobyčejně pestrý život a pracovní záběr. Během druhé světové války zastával pozici fotografického špiona pro britské ministerstvo informací. Téměr 40 let měl tu čest dokumentovat soukromé chvíle britské královské rodiny, jeho aurou byly uchváceny I klíčové osobnosti světové kultury a politiky, kterým rovněž pořizoval portréty. Působil také jako fotograf pro časopisy Vogue a Vanity Fair, díky nimž se dostal až k módní tvorbě. Z jeho rukou pocházejí například kostýmy pro ikonický film My Fair Lady, za něž obdržel Oskara. Fotografie jsou k vidění do října.