Profil

Příznivci napínavých a temných žánrů by si neměli nechat ujít minimalistický thriller Profil. Film zachycuje příběh investigativní novinářky Amy, která vyšetřuje praktiky Islámského státu při náboru mladých dívek z Evropy do vlastních řad. Amy se rozhodne udělat si falešný facebookový profil, na němž se vydává za radikální muslimku. Příběh o tom, jak jednoduché je přestat vnímat skutečnost a a film, který za pomoci počítačové obrazovky vytváří tísnivou atmosféru, vás dostane.

Mysl na dlani

Fanoušci silných lidských příběhů a dokumentárního filmu by určitě měli zamířit na film o uznávaném komikovi, dramatickém herci a filmové hvězdě, Robinu Williamsovi, který se v roce 2014 rozhodl předčasně ukončit svůj život. Dokument přibližuje jeho kariéru, výpovědi přátel, rodiny a kolegů, ale i jeho temnou stránku ve stínu vlastních závislostí na drogách a alkoholu.

King Skate

Nevynecháme ani české filmy, tedy v tomto případě spíše český dokument a to hned ten první o vzniku skateboardingu u nás. Těšit se můžete na cool kids z komunistického Československa, ale především na strhující svědectví o hledání svobody ve společnosti zužované komunistickým režimem. Film doplňuje nabitý soundtrack v podání The Clash nebo Sex Pistols.

Studená válka

Senzace letošního festivalu v Cannes je film, který vyhrál cenu za režii. Dílo oscarového polského režiséra, jenž na sebe celosvětově upozornil, přináší film Ida. Jedinečný příběh, osudová láska odehrávající se napříč několika evropskými městy včetně Paříže a Berlína mezi lety 1949 a 1964, spousta jazzu, folklorní hudby a melancholie. Pořád ještě váháte?

Plamen

Příznivci artových filmů by měli zajít na krátký film Plamen. Počin finského režiséra Samiho van Ingena staví na před třemi lety nalezených negativech z roku 1937, které čas proměnil přirozenými chemickými  procesy. Ingen z tohoto materiálu dokázal vytvořit poetické filmové melodrama. Můžete tak být přítomni proměnlivosti významů a percepce filmu.

Zdroj: KVIFF