Dobou, která byla složitá již sama o sobě, se i dnes zabývají historici, lékaři, vědci a spisovatelé. S chutí se pouští do objevování neobjeveného, do popsání nepopsaného a vždy se najde nový pohled na dobu, která přála jen specifickému výběru vyvolených.

Doba protektorátu nebyla příznivá ani ve světě módy, oblečení bylo pro mnohé na příděl, zatímco filmové ikony, jako Adina Mandlová a Nataša Gollová mohly nosit outfity „z jiných sfér“. O tom všem vypovídá kniha autorky Miroslavy Burianové, kurátorky Národního muzea v Praze.

Rady, jak přešívat a kombinovat oblečení zaplňovaly stránky časopisů. Improvizace, jak nahradit látku jinou – levnější rovněž nechyběly. Z obuvi vyhrávaly dřeváky a ve velkém se objevila guma. Halenky byly rovněž populární, avšak jen málokteré ruce je uměly ušít tak, aby vypadala skutečně dobře. Všeho bylo poskromnu, válečná doba nenabízela žádný luxus a přece si ženy i muži našli cestu, aby se alespoň trošku líbili.

Móda v ulicích protektorátu-1

Pánům nechyběly kožené kabáty s kožešinou kolem krku, vládla hnědá i béžová, a šik byly pánské aktovky. Dámy nosily volnější šaty spíše mdlých barev, slušivé baretky i klobouky s ptačím peřím. Jen málokterá si mohla dovolit kabát natož pravý kožich. Šaty se běžně opravovaly a přešívaly. Flanelová pyžama a teplé župany k této době rovněž neodmyslitelně patřily. Móda z dob černobílých filmů vstupuje do této publikace a doslova vás pohltí.

Do nevyzpytatelného víkendového počasí se tato kniha bude hodit více, než jakákoliv jiná. Obohaťte si módní pojmy, i fakta, jak musely ženy bojovat za pár metrů krásné látky. Jen těžko si dnes někteří z nás umí představit, jak se tehdy žilo, natož oblékalo. A přece jim to slušelo.