Ústředním tématem letošního festivalu je Jídlo, které bude patrné v  jednotlivých instalacích designérů, doprovodném programu i v centrálním prostoru. Festival představí novinky tuzemských i zahraničních designérů a výrobců, a to nejen v oblasti nábytku, svítidel nebo bytových doplňků, ale také módy, šperků, dětských hraček, knih nebo elektroniky.

Jídlo nejenom ve smyslu reálné potravy, ale v širším kontextu smyslových zážitků s ním spojených. Stolování, čas strávený s rodinou a přáteli, jídlo jako spojovatel i zdroj slasti. Potrava pro tělo i srdce,“ vysvětluje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Většina zahraničních hostů se letos představí spolu s významnými českými designéry ve výstavě současného sběratelského designu v Art House, umístěném v Lapidáriu Národního muzea. K vidění budou umělecké koncepty, ať už jako vystavené objekty, projekce či jako místnost plná skleněných střepů, vyrobené z mýdla, skla, jiné jako fotografie i animovaný film z písku.

Hlavním výstavním prostorem přehlídky bude letos již potřetí prostor pražského Výstaviště.

Designblok 2015

Výstavu své nové tvorby představí hlavní host festivalu, renomovaný holandský designér Richard Hutten, který rád k designu přistupuje jako k vytváření možností, spíše než řešení problémů. „Letošní ročník můžeme pozorovat opravdu mimořádnou zahraniční účast. V Art House se představí také studio chmara.rosinke se svým konceptem minimalistické kuchyně, Frank Tjepkema uvede impozantní svítidlo, které vzniklo pro českou značku Preciosa. Těším se také na instalaci studia Marléne Huissoud, která v roce 2014 na Designbloku vyhrála soutěž absolventských prací Diploma Selection. Časopis Dolce Vita představí v Superstudiu francouzského architekta a designéra Martiala Marqueta s instalací, která protíná Jídlo jako hlavní téma Designbloku  – jedná se o autorský koncept jídelny, v němž je každý host zván k tomu společně definovat prostor,“ popisuje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

Chybět samozřejmě nebudou ani čěští umělci, například Maxim Velčovský přichystal se značkou Lasvit instalaci Štěstí vytvořenou ze skleněných střepů. Jiří Pelcl uvede kolekci váz Symbióza a studio LLEV připravilo speciální mýdlovou instalaci. A na mnohé další se můžete ještě těšit. Rozhodně si však festival nenechte ujít!