Gauguin

Filmový příběh francouzského malíře a postimpresionisty, Paula Gauguina, sleduje jeho život od momentu, kdy se rozhodne vydat na životní cestu z temné Paříže na slunné Tahiti. Díky tomu se jeho tvorba zapíše do dějin světového malířství. Film začíná Gauguinovým příjezdem na ostrov a popisuje jeho tamější život, romantická vzplanutí, ale i boj s nemocí v období, které bylo pro jeho kariéru nejplodnější. V hlavní roli se představil francouzský herec Vincent Cassel.

S láskou Vincent

Není tomu tak dávno, co měl v kinech premiéru britsko-polský film s názvem S láskou Vincent. Unikátní je už jen v tom, že se jedná o první film na světě, který byl celý poskládaný z olejomaleb. Máte-li rádi slavného holandského impresionistu Vincenta van Gogha a jeho nejslavnější díla, jistě budete tímto filmem oslněni. Nechte se přenést do atmosféry Vincentových obrazů, poznejte ty, kteří na nich jsou a nahlédněte do závěrečné etapy van Goghova života, který provázela mnohá tajemství.

Frida

I umění má své ženy hrdinky, jen nebyly zdaleka tak propagovány, jako muži. Mezi výrazné výjimky patřila i významná mexická malířka z počátku 20. století, Frida Kahlo. Film Frida, v hlavní roli s mexickou herečkou Salmou Hayek, sice nepatří mezi novinky, ale zcela určitě má své místo mezi oceňovanými filmy. Salma Hayek si za něj vysloužila nominaci na Oscara. Silný příběh statečné ženy, která byla kromě malířky i aktivistkou, krásné exteriéry plné barev a dramatický příběh plný zvratů, to je film Frida.

Basquiat

Milovníky streetartu by jistě neměl minout film z 90. let o jednom ze světových pionýrů graffiti scény, ale i pop artu, Jeana-Michela Basquiata. Hlavní představitel Jeffrey Wright sice nepatří mezi nejznámější hollywodské herce, to však na jeho výkonu ještě přidalo. Film popisuje strmý vzestup Basquita, který se téměř ze dne na den stal světovou uměleckou senzací až po jeho prudký pád končící smrtí. Snímek je naším favoritem a určitě by vás neměl minout. Andyho Warhola si navíc zahrál David Bowie, v hereckém obsazení uvidíte ale i Courtney Love.

Goyovy přízraky

Poslední film Miloše Formana z roku 2007 je plný holywoodských hvězd včetně Natalie Portman nebo Javiera Bardema. Film o španělském romantickém malíři Franciscu Goyovi, který se proslavil svými obrazy plnými temných barev a odstínů černi, popisuje Goyovu dobu, tvrdou nadvládu katolické církve ve Španělsku a všechny přízraky, jež malíře k tvorbě jeho obrazů inspirovaly. V dramatickém příběhu nechybí malířova múza Ines.