Mezi/patry queer filmů

/ Redakce Foto: Mezipatra

Od druhého listopadu do zítřejšího večera probíhá v Praze filmový queer festival Mezipatra. Ten se následně přesune i do Brna. Letošní už 18. ročník měl téma Sami za sebe. Stejně jako minulý rok nabídl festival výběr toho nejlepšího ze světové queer kinematografie. Diváci si tak mohli, nebo ještě stále mohou, vybírat z více než 60 projekcí a bohatého doprovodného programu.

„Letos Mezipatra vstupují do pomyslné dospělosti. Během 18 let vyrostla v respektovaný filmový festival, který i tentokrát nabídne návštěvníkům a návštěvnicím výběr nejlepších queer hraných a dokumentárních snímků. Téma festivalu Sami za sebe symbolizuje naši nezávislost a odvahu vystupovat nejen ve veřejném životě, ale i množství identit v LGBTQ+ komunitě,” říká ředitel festivalu Pavel Bicek. „Velkou radost mi dělá i to, že se doprovodný program letos poprvé koná v naší komunitní kavárně Patra,” dodává.

Jednimi z hlavních filmů letošní filmové selekce byl film Na konci světa (God´s Own Country) o lovestory britského farmáře a rumunského dělníka v prostředí nehostinné ovčí farmy. Dalším snímkem z hlavní soutěže bude film německého režiséra Chrise Miery, který bude i jedním z hostů festivalu, Cesta (Ein Weg). Příběh vypráví o gay páru, který po odchodu syna na vysokou školu prochází vztahovou krizí. Diváci a divačky se mohou těšit i na norský mysteriózní thriller Thelma, který Norové vyslali do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film.

Na dnešním slavnostním zakončení festivalu v pražské Lucerně po několika letech promítán legendární film Pedra Almodóvara Vše o mé matce. Po čtvrtečním vyhlášení vítězného filmu letošního festivalu, budou Mezipatra probíhat v Brně, především v kině Scala.