„Letos Mezipatra vstupují do pomyslné dospělosti. Během 18 let vyrostla v respektovaný filmový festival, který i tentokrát nabídne návštěvníkům a návštěvnicím výběr nejlepších queer hraných a dokumentárních snímků. Téma festivalu Sami za sebe symbolizuje naši nezávislost a odvahu vystupovat nejen ve veřejném životě, ale i množství identit v LGBTQ+ komunitě,” říká ředitel festivalu Pavel Bicek. „Velkou radost mi dělá i to, že se doprovodný program letos poprvé koná v naší komunitní kavárně Patra,” dodává.

Jednimi z hlavních filmů letošní filmové selekce byl film Na konci světa (God´s Own Country) o lovestory britského farmáře a rumunského dělníka v prostředí nehostinné ovčí farmy. Dalším snímkem z hlavní soutěže bude film německého režiséra Chrise Miery, který bude i jedním z hostů festivalu, Cesta (Ein Weg). Příběh vypráví o gay páru, který po odchodu syna na vysokou školu prochází vztahovou krizí. Diváci a divačky se mohou těšit i na norský mysteriózní thriller Thelma, který Norové vyslali do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film.

Na dnešním slavnostním zakončení festivalu v pražské Lucerně po několika letech promítán legendární film Pedra Almodóvara Vše o mé matce. Po čtvrtečním vyhlášení vítězného filmu letošního festivalu, budou Mezipatra probíhat v Brně, především v kině Scala.