Do Karlových Varů letos dorazí mnoho známých hvězd a všechny s sebou přivezou své filmy, některé budou aktuální nové a jiné již pár let stříbrné plátno okupují, ale i tak stojí znovu za pozornost. Známá herečka Fanny Ardant se tentokrát na festivalu představí jako autorka a režisérka. Fanny uvede svůj v pořadí třetí film Cadences obstinées (Naléhavé rytmy). Fanny Marguerite Judith Ardant pochází ze staré francouzské rodiny z Limoges, nicméně jejím druhým mateřským jazykem je italština. Fanny není jen filmovou herečkou, ale i divadelní. Její vášeň k divadlu je velmi známá a nikdy na ni nezanevřela. Českému publiku se představí v uvozovkách jen jako režisérka a autorka, o to větší výzva pro nás to je. Zkusme ji ohodnotit jinak než podle její krásné tváře.

Fanny Ardant

Do Karlových Varů se vrací italský herec Franco Nero, pro kterého to bude třetí návštěva tohoto lázeňského města. Franco představí publiku film Tiché místo na venkově (Un tranquillo posto di campagna, 1968), uváděný v retrospektivě režiséra Elia Petriho. Současně je i jednou z hvězd výše zmiňovaného filmu Fanny Ardant Naléhavé rytmy (Cadences obstinées, Obsessive Rythms, 2013).

Herec, režisér a producent Mel Gibson převezme v rámci 49. ročníku MFF Karlovy Vary nejvyšší ocenění svého dlouholetého tvůrčího působení ve světovém filmu, během kterého získal mimo jiné dva Oscary, Zlatý glóbus a téměř tři desítky dalších významných cen a nominací. Při příležitosti ocenění Mela Gibsona uvede na MFF Karlovy Vary jeho zatím poslední režisérský opus – mystické drama Apocalypto.

Mel Gibson

Mel Gibson

Hostem 49. ročníku MFF Karlovy Vary bude významná hollywoodská herečka Laura Dern. Při příležitosti její návštěvy bude slavnostně uveden, dnes již kultovní film Davida Lynche Zběsilost v srdci, v němž herečka vytvořila ústřední pár společně s Nicolasem Cagem. Film získal na MFF v Cannes 1990 Zlatou palmu.

Wild at Heart (1990) - filmstill

Ani porota není chudá na významná jména. Předsedou hlavní poroty je španělský producent a režisér Luis Miñarro. Jeho tým budou tvořit slovenská režisérka Mira Fornay (Můj pes Killer), řecký kameraman a režisér Phedon Papamichael, islandský muzikant a autor filmové hudby Kjartan Sveinsson a režisér filmu Klauni Viktor Tauš.

Luis Miñarro

Porotě Na východ od Západu bude předsedat režisér Ahmet Boyacioğlu z Turecka. Dalšími porotci budou chorvatská festivalová producentka Ivana Ivišić, polský režisér Tomasz Wasilewski a rovněž řecká producentka Amanda Livanou a úspěšný festivalový režisér Levan Koguasvilli.

Předsedkyní dokumentární poroty bude izraelská producentka Philippa Kowarsky. Rozhodovat o nejlepším dokumentárním filmu budou i španělský režisér Oskar Alegria a český scénárista Tomáš Bojar.

O tom, jak celý festival probíhá a kdo na červeném koberci zazářil či zcela propadl, vás budeme průběžně informovat, jelikož tuto významnou událost si zkrátka nemůžeme nechat ujít.