Pařížské ohlednutí Miss Dior

/ Redakce

Vyjela jsem koncem listopadu na krátký pracovní víkend do Paříže. Můj pařížský kulturní maraton jsem chtěla stylově zakončit na výstavě Miss Dior, která měla do svého závěru pouze dva dny. To jsem ale netušila, že když je něco zadarmo, stojí se na to fronty i v Paříži.

Měla jsem plán. Ten vzal za své okamžitě, kdy jsem uviděla frontu čekajících, jejíž konec byl opravdu v nedohlednu a obtočil skoro polovinu Grand Palais. Měla jsem i snahu. Ta však skončila ve chvíli, když jsem se hodinu nepohnula z místa a zimou necítila ani špičky prstů. To odpoledne se prý na výstavu čekalo přes čtyři hodiny. Já odešla po hodině a tu další rozmrzala v kavárně.

Nevzdala jsem se. Další den jsem přišla připravená a vybavená na největší mrazy. Nebyla jsem sama. O hodinu a půl dřív, než se prostor otevřel, byla fronta zatočena “pouze” za jeden roh a přede mnou zhruba šedesát nadšenců. Dovnitř pouštěli po deseti lidech zhruba po patnácti minutách. Nevzdala jsem to, a tak jsem ráda, že vám tuto unikátní výstavu mohu přiblížit alespoň z fotografií.

V krásných prostorech Grand Palais se představilo především 15 světových umělkyň, které svými uměleckými díly a objekty vzdaly hold první vůni Christiana Diora – Miss Dior. Mimo ně se na výstavě představilo také několik modelů z dílny Christiana Diora napříč několika desítkami let, jeho orignální návrhy i malůvky k vůni. V rámci kultovní vůně bylo možné vidět vývoj skleněného flakonu včetně postupných návrhů.

Miss Dior je vůně, kterou Christian Dior vyjádřil lásku ke své sestře Catherine. Její první představení proběhlo v roce 1947 stylově v Avenue Montaigne. Oblíbily si ji i celebrity světových jmen napříč generacemi jako Rita Hayworth, Marlene Dietrich, Ava Gardner, Grace Kelly, Sophia Loren i princezna Diana.

Foto: Kamila Písaříková