Sběrná kniha: Helena Třeštíková

Spisovatel a historik Pavel Kosatík ve své nové knize vedl po čtyři roky rozhovor s filmovou dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou. Během rozhovoru rozebrají režisérčiny filmy, její dětství, ale i krátké angažmá v politice co by ministryně kultury. Výsledkem je poutavý dialog, kterému nechybí ani názorový souboj.

Režisérka, která je známá především díky cyklu Manželské etudy a časosběrným dokumentům René a Katka v knize vypráví o vlastní rodině i účinkujících, kteří se často stávají jejími pomyslnými členy, obzvlášť když se protagonista do režisérky zamiluje.

Každý něco tají

Autorka knihy režisérka Andrea Sedláčková je známá především díky filmům Oběti a vrazi nebo Fair Play. Nyní vstupuje na pole literatury podruhé. V knize Každý něco tají popisuje příběh z prostředí filmových herců a jejich všedních i svátečních dní. Autorka zde nepopisuje pouze příběh pomluv, slepé důvěry a herečky Lucie, která se stane obětí bulváru, ale klade si také otázky, v jaké společnosti žijeme a jaké etické mantinely jsme schopni svému jednání klást.

Něžná píseň

Tento román francouzsko-marocké spisovatelky Leily Slimani doslova zvedl ze židlí znalce, kteří rozhodují o udělení prestižní literární ceny Prix Gouncourt. Její poslední knihu Něžná píseň si na dovolenou vzal i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Sama autorka svou knihu charakterizuje jako příběh mladé pařížské rodiny, jež si najme chůvu k dětem, postupně propadne okouzlení z její pracovitosti a loajálnosti, až se na ní stane závislou, což nakonec vyvrcholí šíleným dramatem, při němž zemřou obě děti, charakterizuje “třeba jako pohádku, kterou nám kdysi vyprávěli před spaním. O zlém vlku, který přijde a vezme si děti. Vzpomínáte? Na ten strach matky, když zavírá dveře a nechává tam děti samotné.”