Sziget festival (Budapešť, Óbudai, 9.-16. 8.)

Sziget je festivalem rozmanitých možností, zahraje zde snad každý velký i malý interpret, který je zrovna na turné (například Major Lazer, Pink, Macklemore nebo Tom Odell), a kromě toho si zde můžete odpočinout na pláži u Dunaje nebo se zabavit výstavami a divadly. Tato sedmidenní hudební a kulturní událost se koná na zeleném ostrově uprostřed Budapešti, logicky se tedy nabízí možnost ubytování ve městě. Pokud jste navíc Budapešť ještě nikdy nenavštívili, nezapomeňte si vyhradit čas na prohlídku. Jestli se vám přece jen nechce každý den jezdit z ostrova tam a zpět, festival nabízí i nadstandardní nebo VIP stanové městečko, kde naleznete větší komfort než v tom klasickém.


Flow Festival (Helsinky, Parrukatu, 11.-13. 8.)

Finský Flow Festival je akcí nejen pro hudební fanoušky, ale i pro gurmány. Je známý svou nabídkou nejrůznějších pokrmů, což rozhodně neznamená langoš a nudle desetkrát jinak. Kromě toho se areál nachází opět nedaleko centra hlavního města. Festival každoročně oživí bývalý tovární areál, který organizátoři pečlivě připraví a vyzdobí pro návštěvníky, aby byl také dostatečně fotogenický. V hodnoceních Flow skóruje vysoko a v line-upu letos září mimo jiné Lana Del Rey, Beth Ditto, Flume, The xx a Frank Ocean.


Metronome Festival (Praha, Výstaviště Holešovice, 23.-24. 6.)

Teprve druhý ročník Metronome Festivalu už vítá hvězdy velkého formátu jako jsou Sting, Kasabian, GusGus nebo výherce Mercury Prize Young Fathers. A co je na něm nejlepší? Koná se v Praze, a tak se pražští rezidenti mohou každý den pohodlně dopravit na holešovické výstaviště. A těm, kteří v hlavním městě nebydlí, se bude přespání shánět určitě jednodušeji než takzvaně „in the middle of nowhere“, kde se akce tohoto typu často konají. Zároveň je ale výstaviště dostatečně rozlehlé, nejde tedy o žádný stísněný městský festival. Z domácích interpretů se můžete těšit třeba na Monkey Business nebo Mayen.


Wilderness (Oxfordshire, Cornbury Park, 3.-6. 8.)

I přestože Wilderness Festival opravdu probíhá tak trochu v divočině, v Anglii má pověst sofistikovaného festivalu. Podobně jako na Flow v Helsinkách je důležitou součástí zážitku dobré jídlo a pohodlí – vzhledem ke své poloze mimo město sice normální ubytování nenabízí, zato si ale můžete zarezervovat již postavený velký luxusní stan s postelemi. Krásné přírodní prostředí za to stojí, a kromě koncertu Two Door Cinema Club nebo Bonobo se můžete vydat na filosofickou procházku či se zapojit do mnoha debat a workshopů.


Colours of Ostrava (Ostrava, Dolní Vítkovice, 19.-22. 7.)

Ostravské Colours nejsou pro většinu lidí ničím neznámým. Přestože stanové městečko je pro návštěvníky připravené, mnohem pohodlnější je zarezervovat si AirBnb nebo hotel v samotné Ostravě. Impozantní areál Dolních Vítkovic se nachází v podstatě v centru města, doprava tak není žádný problém a vzhledem k tomu, že festival trvá čtyři dny, teplá postel a sprcha se určitě hodí. O jídlo se také nemusíte bát, najdete zde stánky nabízející zdravé, veganské i bezlepkové možnosti. Pokud zrovna celou dobu neprší, holinky nejsou potřeba. Většina povrchu je totiž pokryta buď štěrkem nebo betonem, což navíc umocňuje industriální atmosféru. Letos na Colours můžete vidět Imagine Dragons, Birdy nebo Justice a na programu je i divadlo, workshopy, diskuze a promítání filmů.

.–. / — / … / .. / .-.. / .- / — // .-.. / — / …- / . // –.. / ..- / .-. / -. / .- / .-.. / .- / … / -.- / .- / .-. / ..- / — // .- // – / . / … / .. / — // … / . // -. / .- // -.-. / — / .-.. / — / ..- / .-. / … / –..- /