I když žijeme v době virtuální a svůj čas trávíme nejčastěji prohlížením sociálních účtů, zkusme se na chvíli vrátit do doby papírových knih, které stále mají své kouzlo. Kdy jindy ji darovat, než právě o Vánocích. Možná ještě tyto dny zůstanou věrné tomu skutečnému životu a my na okamžik mobilní telefony, iPady a počítače odložíme a opět přivoníme k papíru.

Jednou z knih, pro kterou nám srdce zahořelo, vznikla paradoxně právě díky virtuálnímu světu. Herečka a momentální tanečnice Marie Doleželová svůj blog s názvem Kafe a cigárko vydává v tištěné podobě. Marie Doležalová je nesmírně akční a všemi směry talentovaná mladá dáma, která se kromě herecké profese věnuje i celé řadě dalších věcí. Před necelými dvěma lety se rozhodla, že pro zábavu bude psát vlastní blog, který pojmenovala KAFE A CIGÁRKO„Na začátku jsem byla ráda, že moc lidí nechodí, aspoň jsem se tolik nestresovala a v klidu jsem si našla způsob, jakým chci psát. Potom se začala návštěvnost zvedat a ke mně přicházely zprávy, že Kafe a cigárko lidé hodně sdílí na twitteru a na facebooku,“ říká Marie o úplných začátcích. Po roce její s lehkostí a vtipem psaný blog proslul natolik, že za něj letos Marie obdržela nejprestižnější literární cenu u nás: Magnesii Literu.

Marie Doležalová

Marie Doležalová

Marie popisuje svoji cestu ke psaní takto: „Psala jsem odjakživa, deník, různé své povídky a básničky…Nikdy by mě ale nenapadlo, že budu jednou psát veřejně, vždycky jsem se styděla někomu svoje psaní ukazovat. Dva roky předtím, než vznikl blog Kafe a cigárko, jsem nepsala vůbec, měla jsem hodně práce na Fidlovačce. A najednou mě napadlo, že mám z hereckého světa docela hodně zážitků, které jsou pro mě úplně normální, ale pro ostatní je náš svět vlastně docela zvláštní a švihlý a zjistila jsem, že mě moc baví o tom všem psát. Tak vzniklo Kafe a cigárko.“ Nyní nastal čas, aby KAFE A CIGÁRKO vyšlo knižně, doplněné o spoustu geniálně výstižných ilustrací od Jana Hofmana a o pár nových článků, které na blogu nenajdete.

933_kafe_a_cigarko_web

KAFE A CIGÁRKO vychází exkluzivně u nakladatelství DOMINO 25. listopadu. Marie Doležalová nemyslí jenom na sebe, spoustu svého času věnuje i charitativní práci pro sbírkový projekt POMOZTE DĚTEM, kterému se stala patronkou. Nakladatelství DOMINO věnuje 20 korun z každého prodaného výtisku Mariiny knihy na kuřecí konto POMOZTE DĚTEM.

Druhou zajímavou knihou po vánoční stromeček je rozhodně autobiografický Šantaram, který vyšel už ve čtyřiceti zemích a uhranul miliony čtenářů po celém světě. Australský Motýlek právě vychází i u nás! Jedná se o autentický příběh o přátelství a lásce v nejrůznějších podobách. Příští rok se chystá do kin jeho filmová adaptace s Johnym Deppem a Marion Cotillard.

Šantaram - harmonika

Roberts psal román Šantaram vlastně třikrát. Dvakrát mu ho zničili dozorci v australském vězení:  „Psaní byla jedna z věcí, jež mě zachránily: disciplína a abstrakce každodenního převádění života do slov mi pomohly poradit si se studem a jeho nejbližším příbuzným, zoufalstvím.“ Třebaže se Šantaram kvůli svým vztahům s jedním ze šéfů bombajské mafie zaplete do konfliktu v Afghánistánu, tehdy bojujícímu proti ruské okupaci, a výprava skončí tragicky, celým románem prostupuje světlo a láska. Jak Roberts v románu píše: Prostá a úchvatná pravda o Indii a jejích obyvatelích je ta, že když tam jedete a jednáte s nimi, srdce vás vždy vede lépe než vaše hlava. Nikde na světě to neplatí tolik jako tady.“

O Vánocích nejvíce myslíme na své nejmenší. Kupte jim pohádkový příběh skutečné plyšové myšky, kterou představuje v autorské knize filmařka Lucie Sunková. Starý mlýnek na kávu, doma pletený svetřík a hračka, která vzdoruje času, nevyvolávají smutek, ani nostalgii. Vyčarují kouzelný, jednoduchý svět, kde mají věci smysl a řád. Svět, který chceme představit našim dětem.  

Jak se máš, Eliško - obálka

V pohádce, která je laskavá a přesto udržuje malé čtenáře a posluchače v napětí, sledujeme jeden den myšky Elišky. Režisérka oživuje svět své skutečné plyšové hračky z dětství kombinováním fotografie a kresby. Originální výtvarné zpracování provází text, který se místy přelévá do veršů.

Foto: Archiv firem