Víkendové festivaly v Praze

/ Redakce Foto: Facebook, Festival francouzského filmu, Bardzo fajný festival, Na den pod zem

Mysleli jste si, že festivaly jsou synonymem léta? Opak je pravdou. Například tento víkend se v Praze sešlo hned několik akcí, které stojí za návštěvu. Na některých se podíváte pod zem, na některých za hranice představivosti nebo za hranice naší republiky.

Festival francouzského filmu 2017

Dneškem začíná v kině Lucerna jubilejní 20. ročník Festivalu francouzského filmu.

Pražská část festivalu divákům nabídne retrospektivu výjimečného díla režiséra Jean-Pierre Melvilla, od jehož narození uplyne letos sto let. Uvedeno bude sedm snímků včetně filmů Kněz Léon Morin, Práskač, Osudový kruh nebo Bob hazardér. Jde o snímky, které jsou pro francouzskou kinematografii zásadní a díky nimž jsou dnes po celém světě známá jména Jean-Paul Belmondo nebo Alain Delon. Mimo průřezu francouzskou filmovou tvorbou nabídne festival i výběr filmů z Cannes. Slavnostně zahájí snímkem Michela Hazanaviciuse Obávaný, který sklidil na festivalu v Cannes úspěch. Obávaný vtipně a poutavě zpracovává jedno z období života režiséra Jeana-Luca Godarda. Z dalších snímků se můžeme těšit například na Gauguina s Vincentem Casselem nebo Rodina s Vincentem Lindonem. Nebude chybět ani poslední film Michaela Hanekoho Happy End s Isabelle Huppert v hlavní roli.

Na den pod zem (25.11. – 26.11.)

Když loni v zimě dostala skupina studentů pražské Vysoké školy ekonomické zadání na vytvoření projektu, asi si nemyslela a ani nedoufala, že vytvoří festival, o který bude takový zájem. Studenti přišli s nápadem otevřít veřejnosti pražské podzemní prostory, do kterých se jindy lidé dostat nemohou. Navíc se nejedná pouze o klasické prostory, jako je například metro. Na den pod zem zve návštěvníky například do podzemí Národního divadla, na Vyšehrad nebo do bludiště atomového krytu v Divoké Šárce. V každém objektu na návštěvníky čeká odborný výklad a neopakovatelný zážitek. Díky velkému zájmu je letos akce dvoudenní a těšit se můžete i na bohatý doprovodný program. Tak si připravte šály, čelovky a posviťte si na své drahé polovičky, přátele nebo rodinu pod zemí!

Bardzo fajný festival (23.11 – 25.11.)

Bardzo fajný festival svěžího polského filmu a kultury letos nabídne 4 celovečerní filmy z nejnovější polské produkce, krátké filmy z Podlesí, pohádkové pásmo s Myškou a filmový workshop pro děti, vyšívací dílnu pro dospělé, knížky a po celé tři dny vynikající polské laskominy. Ve speciální předpremiéře diváci uvidí dlouho očekávaný výtvarný film S láskou Vincent (24. 11., 20.30). Přijďte na slavnostní zahájení 23. listopadu od 17 hodin na polské kulinářské překvapení, vernisáž výstavy Neznámé polské hrdinky a speciální výběr krátkých filmů, které přijedou představit tvůrci projektu Filmové Podlesí útočí.

Festival pořádá spolek Popular, který od roku 2013 popularizuje polskou kulturu v Praze. Bardzo fajný festival 2017 je jeho v pořadí devátou akcí.