Nejzářivější hollywoodské hvězdy studiové éry zachycené objektivem fotografky Lette Valesky v jejich vlastním prostředí, často v kruhu rodiny, budou k vidění od 26. 7. do 30. 8. v kině Hvězda na Náměstí Míru v Uherském Hradišti. Setkat se tak na černobílých fotografiích budete moci například s Gregory Peckem, Genem Kelly, Ingrid Bergman či Ritou Hayworth.

výstava portrétů hollywoodských hvězd 1a - Archiv Lette Valesky, Los Angeles, USA, dědicové

 

Lette Valeska spolu s řadou svých krajanů uprchla ve 30. letech z Německa. V roce 1938 doputovala i s manželem a dcerou do Kalifornie, kde její fotografie dětí zaujaly manželku mocného producenta Davida Selznicka a ta ji požádala, aby fotograficky zachytila den ze života jejích vlastních potomků. Snímky udělaly na Selznicka takový dojem, že Valesku najal, aby fotografovala hollywoodské hvězdy.

Lette Valeska si při portrétování vypracovala vlastní fotografický styl, na tehdejší dobu ojedinělý. Odmítla studiovou fotografii s tím, že představit tvář každého člověka je možné jen v jemu blízkém prostředí, nejlépe v přirozeném světle a s minimální stylizací. Přibližuje se tak stylu pozdějších reportážních fotografů, pro něž byla autenticita důležitější než technika. Sama o své práci řekla: „Snažím se tvořit jako dítě při hře. Nefotografuji, ale zachycuji okamžiky. Tím mé fotografie žijí.“

Výstava Lette Valeska: Souhvězdí Hollywoodu vznikla jako doplnění rozsáhlé sekce Souhvězdí Hollywoodu, uváděné na letošní LFŠ. Kurátorkou výstavy je programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková s výrazným přispěním potomků fotografky Lette Valesky, dědiců autorských práv.

Po premiérové prezentaci se unikátní kolekce nevšedních portrétů přesune do Amerického centra v Praze, kde bude veřejnosti přístupná v září a říjnu.

Výstava portrétů hollywood hvězd 2a - Archiv Lette Valesky, Los Angeles, USA, dědicové

Foto: archiv Lette Valeska