Přes padesát žen nařklo producenta ze sexuálního obtěžování. O jeho pověsti se v hereckých kruzích vědělo, až nyní se ale zpráva dostala do médií společně s výpověďmi žen. Není divu, že se Harveymu Weinsteinovi dařilo aféry držet pod pokličkou tak dlouhou dobu – Hollywood je vysoce soutěživé prostředí a osoba jako je on mohla výrazně ovlivnit kariéry hereček. Lidé, kteří ho znali, navíc potvrzují, že uměl být velmi manipulativní.

Teď se ale role obrátily. Hromadné obvinění připravilo Weinsteina o členství v nejdůležitějších organizacích a dokonce ve vlastní společnosti.

Harvey Weinstein

Nápověda existovala už v roce 2005 a médiím ji předhodila Courtney Love. Na otázku reportéra, jakou radu by dala mladým dívkám, které chtějí prorazit v Hollywoodu, odpověděla: “Pokud vás Harvey Weinstein pozve na soukromý večírek ve Four Seasons, nechoďte.” V té době však poznámce nikdo nevěnoval pozornost.

Jako první zveřejnil na začátku října tohoto roku investigativní článek server The New York Times, který citoval herečku Ashley Judd. Tu Weinstein pozval na business schůzku, ze které se ale vyklubalo něco jiného. Judd požádal, aby mu udělala masáž a dívala se na něj, jak se sprchuje.

A poté se spustila lavina – přidala se Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Léa Seydoux a mnoho dalších, většinou s více či méně podobnými zkušenostmi, jako měla Ashley Judd. Caru Delevingne zase nutil líbat se s jinou ženou. Některé příběhy ale zahrnovaly i to nejhorší: Například britská herečka Lysette Anthony vypověděla, že ji Harvey Weinstein v osmdesátých letech znásilnil.

Přestože kauza Harveyho Weinsteina představuje jen zlomek sexuálního násilí, které se ve světě děje, napomohla k medializaci problému. Příběhy hereček ispirovaly tisíce dalších žen, aby se na sociálních sítích svěřily se svými zkušenostmi pod hashtagem #metoo a bojovaly tak proti “rape culture”, ve které je sexuální obtěžování v zaměstnání i jinde něčím zcela běžným.

Společnost navíc vinu často svaluje na oběť, což je jeden z nejčastějších důvodů, proč se ženy (nebo muži – věřte nebo ne, podobné situace zažívají také) příliš nesvěřují. “Napomáhá” také obava o práci a stud. Harvey Weinstein se tedy alespoň zasadil za to, aby oběti neměly takový strach svůj případ vypovědět. A aby se sexuální násilí konečně stalo něčím, co nelze tolerovat za žádných okolností.