Moravské a české „růžovky“ navíc patří do světové extratřídy. Díky příznivým klimatickým podmínkám a pečlivé práci na vinici i ve sklepě se můžeme pochlubit špičkovou kvalitou svěžích a aromatických růžových vín. Mezi sedm nejčastějších odrůd, ze kterých se u nás vyrábějí růžová vína, patří Frankovka, Cabernet Sauvignon, Merlot, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Svatovavřinecké a André.

Sázka na moravské a české rosé se vyplatí, neboť jde obvykle o vína s charakterem a podpisem vinaře. Nejoblíbenější růžová vína jsou vína mladá, z posledního a předposledního ročníku. Při výběru ideálního vína se můžete řídit také výsledky dnes již prestižní soutěže růžových vín Jarovín Rosé.

Poměrně zajímavou cestu k poznání našich vín, včetně dvou růžových, nabízí návštěva Salonu vín ve Valticích, která každý rok představuje sto nejlepších vín tuzemských vinařů. Tato vína byla jako nejlepší vybrána z 2 500 vín přihlášených do naší největší a nejvyšší soutěže vín. „Velkou výhodou Salonu je skutečnost, že zde hosté mohou sami ochutnávat z mnoha desítek vzorků a postupně odhalit, jaký styl vína či jaká odrůda jim chutná nejvíce,“ vysvětluje hlavní sommeliér Salonu vín Marek Babisz.

Růžové víno má významné místo v gastronomii a hodí se hlavně k letním pokrmům podávaným na zahradách či terasách. Růžová vína představují ideální doprovod k salátům i těstovinám, grilované zelenině i lehčím masům. Skvěle pasují také ke krevetám a plodům moře. A ještě několik konkrétních tipů. Salát s chřestem a mozzarellou krásně doprovodí André nebo Frankovka, k melounu se sušenou šunkou se zase hodí Merlot. Dezert s jahodami si k párování žádá sladší růžové víno odrůd Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe.

Zlatá medaile Salonu vín 2021

Cabernet Sauvignon rosé 2019, výběr z hroznů, suché, Víno Botur s.r.o.

obsah zbytk. cukru (g/l): 0,6

obsah kyselin (g/l): 7,6

obsah alkoholu (% obj.): 12,9

Cena (Kč): 277,-

Růžové víno se světle lososovou barvou. V nástupu vůně dominují ostružiny a malé modré ovoce v kombinaci s lehkým jogurtovým tónem. Víno je v chuti vyvážené a harmonické a plné v dochuti rybízu a ostružin. Vítěz kategorie a Zlatá medaile Oenoforum 2020. Tento skvělý Cabernet obsadil druhé místo ve velkém Grand Testu růžových vín časopisu Wine & Degustation.

https://www.vinobotur.cz/

Stříbrná medaile Salonu vín 2021

Frankovka rosé 2019, pozdní sběr, suché, Miroslav Habřina

obsah zbytk. cukru (g/l): 4,6

obsah kyselin (g/l): 5,7

obsah alkoholu (% obj.): 12,5

Cena (Kč): 195,-

Víno růžové barvy s lehce oranžovými odlesky. Ve vůni můžeme nalézt rozkvetlé květy a lesní ovoce. Chuť je nazrálá, smetanová s tóny po jahodách a malinách. Zlatá medaile FestWine 2020, Zlatá medaile Vinařské Litoměřice 2020, Stříbrná medaile grand Prix Vinex 2020.

https://www.vino-habrina.cz/

Cabernet Sauvignon rosé 2019, pozdní sběr, polosladké, Střední vinařská škola Valtice, p.o.

obsah zbytk. cukru (g/l): 15,2

obsah kyselin (g/l): 7,3

obsah alkoholu (% obj.): 12

Cena (Kč): 259,-

Víno sytě malinové barvy s výrazně ovocitou vůní, ve které dominují tóny červeného rybízu, angreštu a bezového listu. Chuť je ovocitá a svěží, zbytkový cukr v příjemné harmonii s vyšším obsahem kyselin, dlouhá perzistence. Vítěz kategorie Salon vín 2021. Vítěz kategorie Vinum Juvenale 2019, Zlatá medaile Valtické vinné trhy 2020.

https://www.svisv.cz/

Stříbrná medaile Salonu vín 2021

Frankovka rosé 2019, pozdní sběr, polosuché, BMVinařství s.r.o.

obsah zbytk. cukru (g/l): 9

obsah kyselin (g/l): 5,8

obsah alkoholu (% obj.): 12,5

Cena (Kč): 158,-

Víno je svěží malinovo-třešňové barvy. Intenzivní ovocné aroma připomíná maliny, zralé jahody a černé třešně. Chuť je příjemná, s pikantní kyselinkou doplněná o tóny lesních plodů, třešňové marmelády a jogurtovou dochutí. Víno lze doporučit k měkkým sýrům, těstovinovým salátům, k uzenému lososu, či k lehkým tvarohovým moučníkům.

https://www.bmvinarstvi.cz/

Classic rosé 2019 (Pinot Noir, Merlot), pozdní sběr, suché, Reisten, s.r.o.

obsah zbytk. cukru (g/l): 6,7

obsah kyselin (g/l): 6,4

obsah alkoholu (% obj.): 12,5

Cena (Kč): 200,-

Víno světlejší malinové barvy se zářivými odlesky překvapí přitažlivě smetanovým aroma s dotekem třešňového kompotu. V komplexní chuti se šťávou, ovocnou strukturou převažují tóny malin a lesních jahod, které v závěru elegantně doplňuje hravá kyselinka.

https://www.reisten.cz/#reisten

Cabernet Sauvignon rosé 2019, pozdní sběr, polosuché, Rodinné vinařství Košut s.r.o.

obsah zbytk. cukru (g/l): 11,8

obsah kyselin (g/l): 6,2

obsah alkoholu (% obj.): 12

Cena (Kč): 194,-

Víno krásné růžové barvy s lososově oranžovými odlesky. Velmi krásná a bohatá vůně drobného jarního ovoce, v příjemné kombinaci domácích jahod a vyzrálých malin, které přechází i do chuti vína. Ty jsou podpořené vyzrálými ostružinami s tóny jarního medu, lehkou minerálností a příjemně sladkou svěží kyselinkou. Zlatá medaile Jarovín Rosé 2020, Bronzová medaile Finger Lakes IWC Rochester USA 2020.

https://www.kosut.wine/

Merlot rosé 2019, výběr z hroznů, polosuché, Vinofol s.r.o.

obsah zbytk. cukru (g/l): 9,2

obsah kyselin (g/l): 6

obsah alkoholu (% obj.): 13

Cena (Kč): 217,-

Nižší lososová barva s tenčím meniskem a střední viskozitou. Středně intenzivní vůně připomínající zralé třešně, mirabelky nebo lesní ovoce. Chuť je příjemně svěží, šťavnatá se středním tělem a poměrně dlouhou dochutí, danou i pevnou kyselinkou a lehkým zbytkovým cukrem. Stříbrná medaile Jarovín rosé 2020.

https://www.vinofol.cz/

Perlivé/šumivé

Frizzanté Rosé 2020, jakostní víno s přívlastkem kabinet, polosladké, Vinařství Doležal

obsah zbytk. cukru (g/l): 14

obsah kyselin (g/l): 6

obsah alkoholu (% obj.): 11

Cena (Kč): 150,-

Jemně perlivé, osvěžující, lehké víno s nižším obsahem alkoholu. Jemné perlení se snoubí s příjemnou kyselinkou, pobízí tak k dalšímu doušku a podtrhává ovocnou a svěží chuť. Víno obsahuje odrůdy FR + ZW + CS. Barva vína je lososová. Ve vůni a chuti můžeme hledat drobné zahradní ovoce, malinové a rybízové tóny s jemně smetanovým nádechem. Víno doporučujeme podávat vždy dobře vychlazené, až podchlazené. Je vhodné jako aperitiv, pro přípravu různých letních koktejlů i jako vinný střik. Díky nižšímu alkoholu lze podávat po celý den např. s kostkou ledu na balkoně, na terase, u bazénu s přáteli. Velká zlatá medaile GRAND PRIX VINEX 2021.

https://vinarstvidolezal.cz/

Sekt Vajbar Brut Frankovka rosé, pěstitelský sekt 2017

Barva je lososová s jemnými růžovými odlesky, velmi bohaté perlení po celé ploše sklenky. Intenzivní vůně jahod, jahodového kompotu a třešní chrupek. Chuť je příjemně suchá a svěží s jemnou kyselinou. V chuti pokračují jahody, přidávají se i sušené jahody a třešně.

Velmi dlouhá dochuť v tónu jahodového sorbetu. Podávejte k čerstvým sýrům.

obsah zbytk. cukru (g/l): 7,3

obsah kyselin (g/l): 7,1

obsah alkoholu (% obj.): 11,5

Cena (Kč): 299,-