Lorde: Nová deska, turné a život

/ Redakce Foto: Pitchfork, Billboard, Consequence of Sound, SNL

Novozélandská popová zpěvačka a podle Davida Bowieho “budoucnost hudby” Lorde vydala zatím své druhé studiové album Melodrama. Lorde zachycuje emoce jako nikdo jiný. Její nová deska je mistrovskou studií jaké je to být mladou ženou, elegantní a vlhký popový záznam plný smutku a hedonismu, vytvořeného s maximální péčí a moudrostí.

Na svém debutovém albu Pure Heroin Lorde zesměšňovala popovou hudbu, zatímco ji svým způsobem oslavovala. Vlastním jménem Ella Yelich- O’Connor ukázala čest slavným hudebním mohykánům, překvapivý cit pro drama a především jakýsi postoj “jsem za tím”, který může chápat a ovládat jen opravdu šestnáctiletý teenager, kterým v té době byla. Rozmanité psaní a plné srdce pocitů udělaly z jejího LP malé umělecké dílo a především obrovský hit. Dalo by se říct, že toto dítě z novozélandského Aucklandu se vydalo na běh na dlouhou trať a po čtyřleté odmlce to svým druhým albem Melodrama potvrzuje.

Hledání perfektních míst

Nyní ve věku dvaceti let je Lorde zase o krok napřed oproti svým vrstevnicím, dokonce i oproti svým popovým kolegyním. Na rozdíl od nich za ní totiž nestojí několikačlenný marketingový tým a velké nahrávací studio, které by vytvořilo produkt hotový vyšplhat se až na vrchol hudebního žebříčku. Lorde toto zvládá zcela sama, ostatně i díky své autentičnosti se na vrcholu na rozdíl od mnoha jiných drží i přes čtyřletou pauzu, kterou si dobrovolně vybrala.

Za svou normálnost a obyčejnost se rozhodně nestydí. Zatímco popmusic vyžaduje rychlé chytlavé hity na počkání zpívané exoterickými bytostmi, Lorde do tohoto světa přinesla svěží vítr a opravdovost. Kvůli svému druhému albu se stáhla do ústraní, aby si od světa popmusic odpočinula, něco zažila, načerpala materiál na druhou desku a žila v rámci možností normálním životem, například třeba hodnotila na Instagramu cibulové kroužky. Album, které může působit jako klasická deska o zlomeném srdci, Lorde sama popisuje následovně: “Je do deska o tom, jaké to je být sám. Ty dobré i ty špatné části.” Přestože si Melodrama zachovává náctiletý pohled na svět, po všech stranách působí velmi dospěle. V závěrečné skladbě Perfect Places Lorde zpívá o nočních radovánkách a večerech trávených hledáním perfektních míst. “Jenže co jsou to vlastně perfektní místa?” Ptá se zpěvačka a následně si odpovídá, že možná právě to je smysl života, nikdy s hledáním štěstí nepřestat.

Nyní se Lorde vydává na světové turné, jež do Evropy dorazí na podzim. Do České republiky zpěvačka bohužel nezavítá, na začátku října ji ovšem můžete vidět například v Německu v Mnichově a Berlíně. Třeba se tam potkáme!