Na svém debutovém albu Pure Heroin Lorde zesměšňovala popovou hudbu, zatímco ji svým způsobem oslavovala. Vlastním jménem Ella Yelich- O’Connor ukázala čest slavným hudebním mohykánům, překvapivý cit pro drama a především jakýsi postoj “jsem za tím”, který může chápat a ovládat jen opravdu šestnáctiletý teenager, kterým v té době byla. Rozmanité psaní a plné srdce pocitů udělaly z jejího LP malé umělecké dílo a především obrovský hit. Dalo by se říct, že toto dítě z novozélandského Aucklandu se vydalo na běh na dlouhou trať a po čtyřleté odmlce to svým druhým albem Melodrama potvrzuje.

Hledání perfektních míst

Nyní ve věku dvaceti let je Lorde zase o krok napřed oproti svým vrstevnicím, dokonce i oproti svým popovým kolegyním. Na rozdíl od nich za ní totiž nestojí několikačlenný marketingový tým a velké nahrávací studio, které by vytvořilo produkt hotový vyšplhat se až na vrchol hudebního žebříčku. Lorde toto zvládá zcela sama, ostatně i díky své autentičnosti se na vrcholu na rozdíl od mnoha jiných drží i přes čtyřletou pauzu, kterou si dobrovolně vybrala.

Za svou normálnost a obyčejnost se rozhodně nestydí. Zatímco popmusic vyžaduje rychlé chytlavé hity na počkání zpívané exoterickými bytostmi, Lorde do tohoto světa přinesla svěží vítr a opravdovost. Kvůli svému druhému albu se stáhla do ústraní, aby si od světa popmusic odpočinula, něco zažila, načerpala materiál na druhou desku a žila v rámci možností normálním životem, například třeba hodnotila na Instagramu cibulové kroužky. Album, které může působit jako klasická deska o zlomeném srdci, Lorde sama popisuje následovně: “Je do deska o tom, jaké to je být sám. Ty dobré i ty špatné části.” Přestože si Melodrama zachovává náctiletý pohled na svět, po všech stranách působí velmi dospěle. V závěrečné skladbě Perfect Places Lorde zpívá o nočních radovánkách a večerech trávených hledáním perfektních míst. “Jenže co jsou to vlastně perfektní místa?” Ptá se zpěvačka a následně si odpovídá, že možná právě to je smysl života, nikdy s hledáním štěstí nepřestat.

Nyní se Lorde vydává na světové turné, jež do Evropy dorazí na podzim. Do České republiky zpěvačka bohužel nezavítá, na začátku října ji ovšem můžete vidět například v Německu v Mnichově a Berlíně. Třeba se tam potkáme!