Naučte se říkat Ne jednou provždy!

/ Redakce

Přestaňte ze sebe neustále dělat hodnou holku a začněte konečně říkat, co si skutečně myslíte. Naučte se, že nemuste vždy všem vyhovět. Oni to přežijí.

1. Neomlouvejte se

Když nemáte na něco čas nebo se vám to dělat nechce, jednoduše řekněte: Bohužel nepřijdu. Nebudu to dělat. Nemám na to čas. Nemusíte nikomu vysvětlovat důvody proč.

2. Ozvěte se později

Pokud si nejste svou odpovědí hned jistí, jednoduše řekněte, že nabídku promyslíte a dotyčnému se ozvte. Můžete pak napsat jen slušnou smsku, že odmítáte.

3. Navrhněte jiné řešení

Nechcete dotyčného úplně odpálkovat, ale pomoct mu nechcete/nemůžete? Navrhněte mu jiné řešení. Třeba by mu mohl pomoci ne tak vytížený kolega.

keep-calm-say-no

4. Trénujte

Pokud vám odmítání dělá velký problém, začněte ho trénovat na cizích lidech. Až vás někdo osloví na ulici, abyste přispěli na nemocné děti, usmějte se a řekněte: Nechci, děkuji. A jděte dál. To samé platí až vám budou volat kvůli výzkumu, v obchodě, kde vám budou vnucovat něco, co nechcete. Uvidíte, že za chvíli to půjde samo.

5. Buďte empatičtí

Nemusíte si hned hrát na drsňáky. Stačí, když projevíte pochopení a zájem. Řekněte třeba: Chápu, že toho máš hodně, ale já ti opavdu nedokážu pomoct. Trvejte ale na svém a nenechte se přemluvit.

giphy