159346179_d8fd1cKód Enigmy
Film se dvěma dějovými linkami točícími se kolem britského matematika Alana Turinga, jsou příběhem sestaveným na motivy skutečných událostí. Proplétají se mezi sebou retrospektivní příběh o prolomení nacistického kódování za druhé světové války a současný příběh zamotaného života tohoto muže. Jestli jste do této doby nemilovali herce Benedicta Cumberbatcha, jemuž úspěšně sekunduje Keira Knightley, pak po shlédnutí Kódu Enigmy budete. Jeho výkon je fenomenální a příběh tak silný, že se závěrečnými titulky budete ještě stále lapat po dechu.

ex_machinaEx Machina
Tak trochu komorní sci-fi film s mrazivým poselstvím, tak by se dal hodnotit film Ex Machina jehož příběh je sice ze světa budoucnosti, ale napadne vás, že není tak úplně nemožný. Od prvního okamžiku od něj nebudete moci odtrhnout oči, tvůrci si totiž nejen výtečně poradily s maskami, ale také s kulisami, ve kterých se celý příběh odehrává. A ten závěr…

f_still_alice_rec_2Pořád jsem to já
Jedna z nejlepších hereček současnosti, Julianne Moore exceluje v americkém dramatu o profesorce lingvistiky, jíž je diagnostikována raná forma Alzheimerovi choroby. Příběh se pak točí nejen okolo zoufalé snahy hlavní hrdinky zůstat tím, kým byla před vypuknutí nemoci, ale také odhaluje vzájemné rodinné vztahy, jež jsou nemocí silně poznamenány. Film je skvělý a není divu, že za svůj výkon získala Julianne Moore Oscara.

dior-a-ja-galeriaDior a já
Dokumentární film o němž jsme již několikrát na Iconiqu psali, by si neměli nechat ujít nejen milovníci módy. Francouzský dokument je exkluzivním nahlédnutím do světa vysoké módy, na křehký proces tvorby první kolekce haute couture, dnes již bývalého kreativního ředitele domu Dior Rafa Simonse. Snímá skrývá nejen úžasné záběhy ze zákulisí domu Dior, ale také mnoho emocí, vypjatých situací a prožitků, které aktéři jakoby sdílí s diváky.

amy-759Amy
Další dokument, který stojí za shlédnutí, je film Amy. Životopisný snímek o zpěvačce Amy Winehouse je sestaven archivními i nezveřejněnými záběry a nahrávkami samotné Amy, které tak vlastně sama vypráví svůj na konci tragický příběh dívky, jež milovala hudbu a od světa pozlátek do jakého se dostala, utíkala k závislostem. Smutný příběh o jedné fenomenální zpěvačce, která svět opustila příliš brzy.

159956614_09c6e4Mládí
Dalším snímkem, který byste si měli zařadit do své filmotéky, je film Mládí, v němž excelují Michaela Caine a Harvey Keitel. Tito dva staří bardi se ve svých rolích ocitají v luxusním lázeňském hotelu, kde za sekundace herečky Rachel Weisz, nejen vzpomínají na své pestré životy, ale také glosují ostatní hosty. Ať už se jedná o mladého herce, jihoamerickou fotbalovou legendu nebo Miss Universe, vše je nutí k úvahám. Snímek, který se stal vítězem Ceny diváků na karlovarském festivalu 2015 má grády a rozhodně ve vás zanechá hluboký zážitek.

MacBeth1-xlargeMacbeth
Klasické Shakespearovo dílo dostalo nový kabát v podobě britské adaptace v hlavní roli s Michaelem Fassbenderem a Marion Cottilard. Kdo by neznal drama o obávaném válečníku, který vyslechne ve vřesovištích věštbu a uvěří, že se stane příštím králem. Svou cestu k moci pak bezhlavě dláždí smrtí a podlými úklady, aniž by tušil, že ho i jeho ženu pohltí až na samé dno. Oba protagonisté jsou navíc ve svých rolích úžasní.

515184-original1-6i3lpU moře
Snímek u moře rozhodně není žádnou oddychovkou ve stylu Pan a paní Smithov, i když si tu spolu zahráli Angelina Jolie a Brad Pitt. Spíš naopak. Partnerské dusno, které by se dalo krájet, hádky a napětí poněkud vyšumělého a možná až závadného vztahu, který je na rozhraní propasti. To vše pod taktovkou samotné Angeliny. Podle nás ideální film pro zamilované páry i ty, k nimž se pomalu vkrádá stejná toxicita, jako v příběhu U moře.

Zdroj foto: Archiv