Cinque Terre, Itálie

Útesy tyčící se nad vlnami rozbouřeného moře mají vždycky něco do sebe. Italská oblast Cinque Terre složená z malých a neuvěřitelně okouzlujících městeček je na nich rovnou rozesetá a kopíruje křivky skal Janovského zálivu. V místních tratoriích spaghetti i prosecco chutnají prostě tak nějak lépe –  a jak známo, láska prochází žaludkem.

Bruggy, Belgie

Romantika gotických Brugg je syrová a temná, takže valentýnská zima jí skvěle sedí. Město ležící na kanálech řeky Reie najdete asi 90 kilometrů od Bruselu. Právě díky spleti kanálů se Bruggám často přezdívá Benátky severu. Podle nás jsou ale ještě romantičtější. Nejbližší letiště najdete v Bruselu, takže ideálním způsobem dopravy je stylová cesta vlakem. Výletu ve dvou právě sem navíc nahrává skvělá belgická gastronomie – mušle, čokoláda… Máme pokračovat?

 Perast, Montenegro

Když se vydáte za dobře známé Chorvatsko jen o kousek dál, do Montenegra, objevíte tak trochu jinou Evropu. Hornatá země s pobřežím, do kterého byste snad ani neřekli, že je ještě evropské, vás překvapí romantickými kláštery téměř na každém rohu a temně modrým mořem brázděným plachetnicemi. Jedním ze zdejších nejpečlivěji střežených pokladů je městečko Perast v zátoce Boka Kotorska, která figuruje v mnoha cestovatelských žebříčcích jako jedno z nejkrásnějších míst světa. Perast pochází z 15. století a zdejší uličky vás opravdu dokážou dovést o stovky let nazpátek. Z pobřežní promenády lemované zakotvenými rybářskými loďkami je tady bezprecedentní výhled na ostrovní kostelík Gospa od Škrpjela, asi největší symbol Montenegra. Rozhodně nevynechte výlet člunem k jeho břehům.