Festival světla SIGNAL se od doby svého vzniku stal jednou z největších kulturní akcí v České republici. Přesto organizátoři neusnuli na vavřínech a letos se návštěvníci mohou těšit na spoustu novinek. Celkem 20 instalací od umělců z České republiky i zahraničí, světelné, statické, site-specific, interaktivní instalace, projekce a videomappingy uvidí letos diváci na dvou trasách. V centru Prahy a na Vinohradech.

„Projít instalace v centru trvá přibližně tři hodiny. Vinohrady projdete asi za hodinu. Tato akce není vlastně jen kulturní, ale i sportovní. Ujdete při tom totiž osm kilometrů,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta. Trasa v centru s 15 zastaveními je dlouhá 5,8 kilometru, pět instalací na Vinohradech je rozmístěno na 2,2 kilometru.

Mimo tuzemských umělců rozzáří Prahu i zahraniční tvůrci, například australan Kit Webster, jehož dílo Axiom zazáří na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kit Webster i někteří další umělci vezou do české metropole instalace, které slavily úspěch na dalších světových festivalech, celá polovina instalací bude mít ale právě na pražském festivalu světla svoji světovou premiéru. Mezi ně patří i projekt HEARDT, který byl zkonstruován pro festival Burning Man, o kterém jsme na Iconiq psali v létě. Projekt čtyř mladých umělců sklízí úspěch po celém světě. Speciálně upravené vysoce interaktivní piano je obklopené čtyřmetrovou konstrukcí ve tvaru lidského srdce. Právě v něm se setkává hudba se světlem, a to díky návštěvníkům a jejich vlastnoruční hře. Stisknutím klávesy může kdokoliv vyslat světelný impulz a vytvořit most mezi svým vnitřním světem emocí a okolní realitou.

Projekt bude vystaven v rámci nové sekce SIGNAL CALLING, která objevuje zajímavé projekty zejména mladší generace českých umělců, kteří se věnují práci se světlem a neotřelým způsobem upozorňují na zajímavá místa na území Prahy.

Mimo venkovních instalací čeká návštěvníky i nová Galerijní zóna SIGNAL festivalu. Zde si můžete prohlédnout čtyři díla v prostorách, které nejsou vždy přístupné veřejnosti.

Letošní ročník slibuje velké věci a především nevšení zážitky, ze kterých se rozzáříte stejně jako Praha.