Objevujte Prahu: Neznámá místa, která stojí za vidění

/ Redakce Foto: Deník, Aktuálně.cz, Pražská příroda, Česká televize, Praha neznámá, Reflex

Letní víkendy přímo vybízejí k výletům. A málokdo, ať už je rezident Prahy nebo ne, zná hlavní město do posledního detailu. Na jeho území se nachází spousta míst, do kterých vás pravděpodobně nenapadne jen tak vyrazit. Možná si půjdete sednout na náplavku nebo do trendy kavárny v Karlíně – ale co se takhle podívat někam, kde jste ještě nikdy nebyli?

Hostavice

Dominantou Hostavic je zámek z druhé poloviny 19. století, který v roce 1934 koupil Tomáš Baťa, aby zde vystavěl soběstačné zahradní město. Plán kvůli předválečné situaci nevyšel, i tak je zde ale k vidění mnoho – nejen co se týče architektury, ale hlavně přírody. Můžete se například vydat s pomocí dřevěných chodníků přes mokřady v tzv. poldru Čihadla, což je koryto řeky Rokytky s množstvím meandrů a tůní.

Winternitzova vila

Funkcionalistická budova z dílny Adolfa Loose a Karla Lhoty patří mezi unikátní architektonické dědictví, jehož interiéry byly donedávna návštěvníkům skryty. Tento třípatrový dům na pražském Smíchově (ulice Na Cihlářce 10) byl vystavěn v letech 1931–1932 pro právníka Josefa Winternitze a nyní se do něj můžete podívat v rámci pravidelných komentovaných prohlídek.

Nový svět

Lokace, která by mohla být plná turistů dychtivých po krásách Prahy, je jim ale neznámá – a nejen jim. Moc lidí tu nepotkáte a můžete se tak toulat malebnými uličkami s barokními a klasicistními stavbami. V domě U Zlatého noha č. 76/1 na Novém světě chvíli bydlel slavný hvězdář Tycho de Brahe a U Zlatého slunce zase malíř Jiří Anderle.

Kavárna Čekárna

Oáza klidu v centru Prahy. Nachází se poblíž Vyšehradu, ve Vratislavově 30/8 na Praze 2 a nabízí posezení jak uvnitř, tak na krásné zahradě. Kávu mají z produkce Kavárny Pražírna, dát si můžete také například víno, cider, limonády nebo třeba kakao. Nechybí ani něco dobrého k jídlu.

Barrandovské terasy

Pokud vás láká se na chátrající Barrandovské terasy podívat, nezbývá už příliš času. Probíhá zde totiž rekonstrukce a ke konci roku tu má vyrůst nový hotel. Za první republiky se na terasách scházela smetánka, politici i filmové celebrity, po válce to s nimi ale šlo z kopce a nyní je z nich spíše zřícenina. Komplex je dílem architekta Maxe Urbana a ve své době býval obdivuhodnou stavbou, která chytře využívala atypického terénu.

Takhle Barrandovské terasy vypadaly v dobách své největší slávy