Ohlédnutí za předešlými ročníky karlovarského filmového festivalu

/ Redakce Foto: kviff.com, ČTK, Česká televize,

První červencové dny v Čechách patří nejen prázdninám, státním svátkům a bouřkám, ale především karlovarskému filmovému festivalu, který letos proběhne již po dvaapadesáté. Od 30. června se po červeném koberci projdou desítky českých i zahraničních hvězd, letos například Uma Thurman a Casay Affleck, kteří v pátek převezmou Cenu prezidenta MFF KV. Promítací sál hotelu Thermal bude po dobu osmi dnů Mekkou filmových nadšenců, karlovarská kolonáda molem modních nadšenců. Pokud se stejně jako my začátku festivalu nemůžete dočkat, přinášíme vám malé ohlédnutí za minulými ročníky.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších zařazen do kategorie nespecializovaných festivalů se soutěží, tedy kategorie A, kam patří i festivaly významných jmen jako Cannes, Berlín, Benátky nebo Tokio. Pro laickou veřejnost možná může představovat pouze jeden velký večírek plný pozlátka, pro filmaře, distributory a novináře znamená jeden z nejdůležitějších festivalů ve střední a východní Evropě.

Něco málo z historie

První ročník tohoto festivalu se uskutečnil už v roce 1946, ovšem neproběhl na dnešním místě dějiště, ale v Mariánských Lázních. Do Karlových Varů se přesunul až další rok, kdy zavedl i udílení cen Křišťálový glóbus. Přestože v rámci socialismu Československá republika “vzkvétala”, “vzkvétal” i filmový festival. Vzkřísit zvadlou růži se po 40 letech fungování festivalu ujal v roce 1994 herec Jiří Bartoška a filmová publicistka Eva Zaoralová. Ti přetvořili stagnující přehlídku v mezinárodně významné filmové fórum a navrátili tak festivalu prestiž a zájem široké veřejnosti. (Zdroj: kviff.com)

Jiří Bartoška a Eva Zaoralová s cenou Český lev za mimořádný přínos české kinematografii.

Festivalové vteřiny

Festival ve Varech ovšem nejsou jen filmy a červený koberec. Mimo promítání je pro návštěvníky připravený i pestrý off program. Například před dvěma lety zde skupina Lucie prožila svůj comeback na hudební scénu.

Legendární jsou také párty v karlovarském Finlandia Kokos baru. Zde někdy až do ranních hodin můžete tančit a pít vedle českých celebrit. Ať už se vydáte na jídlo do restaurace Embassy na paštiku, kterou si zde dával i Václav Havel, na kolonádu nebo do hotelu Thermal, cíl festivalu podporovat filmové umění a mezinárodní výměny a propagace filmů, zůstává. To se mu daří, organizátoři totiž často odhalí filmové hvězdy ještě v momentě, kdy jsou teprve neznámou nadějí.

Například Leonardo DiCaprio navštívil festival se svými prarodiči jako ještě neznámý americký herec už v roce 1994.

Svou premiéru si zde rovněž odbyl francouzský film Amélie z Montmartu, který sklidil divácký úspěch a odstartoval kariéru herečce Audrey Tautau. Festival je kouzelný především pro diváckou atmosféru, v roce 2013 se zde s diváky loučil dojatý John Travolta 15 minut.

Až se přejíte filmů a budete mít stále hlad či žízeň, doporučujeme navštívit některý z podniků uvedených na mapě:

A pokud jste stejně nedočkaví jako my, pusťte si některou z typických festivalových znělek a odpočítávejte hodiny do začátku s námi!