Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších zařazen do kategorie nespecializovaných festivalů se soutěží, tedy kategorie A, kam patří i festivaly významných jmen jako Cannes, Berlín, Benátky nebo Tokio. Pro laickou veřejnost možná může představovat pouze jeden velký večírek plný pozlátka, pro filmaře, distributory a novináře znamená jeden z nejdůležitějších festivalů ve střední a východní Evropě.

Něco málo z historie

První ročník tohoto festivalu se uskutečnil už v roce 1946, ovšem neproběhl na dnešním místě dějiště, ale v Mariánských Lázních. Do Karlových Varů se přesunul až další rok, kdy zavedl i udílení cen Křišťálový glóbus. Přestože v rámci socialismu Československá republika “vzkvétala”, “vzkvétal” i filmový festival. Vzkřísit zvadlou růži se po 40 letech fungování festivalu ujal v roce 1994 herec Jiří Bartoška a filmová publicistka Eva Zaoralová. Ti přetvořili stagnující přehlídku v mezinárodně významné filmové fórum a navrátili tak festivalu prestiž a zájem široké veřejnosti. (Zdroj: kviff.com)

Jiří Bartoška a Eva Zaoralová s cenou Český lev za mimořádný přínos české kinematografii.

Festivalové vteřiny

Festival ve Varech ovšem nejsou jen filmy a červený koberec. Mimo promítání je pro návštěvníky připravený i pestrý off program. Například před dvěma lety zde skupina Lucie prožila svůj comeback na hudební scénu.

Legendární jsou také párty v karlovarském Finlandia Kokos baru. Zde někdy až do ranních hodin můžete tančit a pít vedle českých celebrit. Ať už se vydáte na jídlo do restaurace Embassy na paštiku, kterou si zde dával i Václav Havel, na kolonádu nebo do hotelu Thermal, cíl festivalu podporovat filmové umění a mezinárodní výměny a propagace filmů, zůstává. To se mu daří, organizátoři totiž často odhalí filmové hvězdy ještě v momentě, kdy jsou teprve neznámou nadějí.

Například Leonardo DiCaprio navštívil festival se svými prarodiči jako ještě neznámý americký herec už v roce 1994.

Svou premiéru si zde rovněž odbyl francouzský film Amélie z Montmartu, který sklidil divácký úspěch a odstartoval kariéru herečce Audrey Tautau. Festival je kouzelný především pro diváckou atmosféru, v roce 2013 se zde s diváky loučil dojatý John Travolta 15 minut.

Až se přejíte filmů a budete mít stále hlad či žízeň, doporučujeme navštívit některý z podniků uvedených na mapě:

A pokud jste stejně nedočkaví jako my, pusťte si některou z typických festivalových znělek a odpočítávejte hodiny do začátku s námi!