Předsevzetí symbolizuje nové začátky, životní změnu, kterou máme většinou plně ve svých rukou my sami. Říkává se, že co je psáno, je i dáno a lidé se na svá předsevzetí velice upínají. Obecnou tendencí je vytyčit si jich hned několik, což je pro začátečníka náročné a často se nevyhne logickému selhání již během několika lednových dní.

Nejlepším trikem je své jediné předsevzetí někam napsat (na zeď, na zrcadlo, na nástěnku) a mít jej neustále na očích. Jeho dodržováním postupem času prověříte mnohé ze svých kognitivních procesů, jako je vůle, sebeovládání a motivace. A je úplně jedno, jestli se vaše touha týká hubnutí, kouření či okusování nehtů.

Důležitým procesem při dodržování předsevzetí je také odměňování, díky kterému svoji motivaci posílíte a případné uklouznutí nebudete okamžitě považovat za fatální selhání. Pokud  se tak ale stane, věřte, že nejste jediní na světě a s novým dnem začněte zase od začátku.

Své cíle si nezapomínejte formulovat v pozitivním smyslu. Lépe se naučíte něco, co můžete/měli byste, než co nesmíte. Zákazy a příkazy budí v lidech určitou dávku napětí, která se dříve nebo později projeví. A pokud ještě své předsevzetí nemáte, inspirujte se několika mými tipy.

V příštím roce jsem se rozhodla nakupovat chytře, bez zbytečných emocí a inspirovat se pravidlem tří – váš objekt zájmu se musí hodit ke třem věcem, které již máte v šatníku, musí být vhodný ke třem příležitostem a bude možné jej nosit ve třech ročních obdobích. Také chci více podporovat tvorbu českých návrhářů, kteří o sobě dávají čím dál více vědět. Svůj šatník doplním o základní kousky a vyhodím z něj vše, co jsem neměla více než půl roku na sobě. A také všechno, do čeho “určitě jednou zhubnu”. Budu si dávat veliký pozor na rychlotrendy, upřednostním kvalitní materiály a ekologicky smýšlející značky.

Jaké předsevzetí si stanovíte na Nový rok vy?

Foto: Pinterest