O tom, že neúspěch je stejně důležitý jako úspěch, se už ve veřejném prostoru začíná mluvit. A je to tak, i neúspěchy nás formují a to, jak se s nimi vypořádáme o nás vypovídá mnohem více než to, jak se chováme, když se nám všechno daří.

Slavné příběhy o fuck-upech mnoha lidem pomohly vzpamatovat se z jejich vlastního neúspěchu. A to je dobře, protože pocit, že se všem všechno daří nám k ničemu není. Naopak, cítíme se ještě hůř. Chyby děláme všichni, takže když si to navzájem nestydíme přiznat, je to jedině dobře. To, že se i slavní a úspěšní lidé museli vzamatovat a zvednout ze dna jasně dokazuje, že neúspěch není definitivní, že to může být jenom začátek něčeho úplně jiného, lepšího.

Cesta je cíl

O čem se ale příliš nemluví je to, jak moc důležitá je cesta, která k úspěchu (i neúspěchu) vede. Cesta tvoří vždycky tu největší a nejpodstatnější část každého příběhu. Úspěch navíc není žádná konečná destinace, do které se dá dojít. Nejen, že úspěch je relativní, je také nutné se neustále snažit si ho udržet (což dá možná nejvíce práce) a rozhodně to není jen bod na časové ose, je to spíše její další, dost dlouhá, část.

Takže pokud máte pocit, že až se něco stane, až se vám něco podaří, váš život bude jako zázrakem kompletní, pak děláte něco špatně. Úspěch totiž není místo, ale cesta, která se navíc musí neustále udržovat a hlídat.

Zní to trochu děsivě, ale je to tak. Nejdůležitější na úspěchu je to, jak si užijeme cestu k němu a cestu po něm i běhěm něj.

Protože šťastní musíme být nejen na konci, ale i v průběhu, abychom se z případného fuck-upu úplně nesložili. Je proto dobré vnímat úspěch jako nikdy nekončící cestu, která se nezadrhne po jednom neúspěchu, ale ani neskončí po jendom úspěchu.

Největším úspěchem je šťastný život.

Takže si tu cestu pořádně užijte. Někdy je to složité, ale snažte se o to, aby každý váš den byl nejlepší, jak to jen bude za daných okolností možné. Úspěch navíc pro každého představuje něco jiného, takže se hlavně přestaňme srovnávat, to nám akorát ničí život a štěstí. Nehleďte na to, co si o vašem životě myslí ostatní, věřte sobě a svým pocitům a hlavně všechno berte tak, jak to přichází. Z úspěchů se radujte, z neúspěchů se poučte.

Ničitelem štěstí může být třeba i (náš milovaný!) Instagram. Nedávno jsme psali o tom, jak vytváří umělou realitu a jak nám ničí zážitky z dovolené. Takže buďte v pohodě. Všichni máme špatné dny a dokonce ani Instagrameři nejsou neustále krásní a rozesmátí.