Jaké jsou výhody darování vajíček?

darovat vajíčka

Darování vajíček na IVF klinikách se stává v současné době stále větším trendem. Ženy mají pro dárcovství řadu důvodů. Některé chtějí pomoci druhým k vlastnímu miminku, jiné láká kompletní zdravotní a genetické vyšetření, včetně informací o vlastní plodnosti, jiné zase finanční kompenzace za vynaložený čas a úsilí. I přesto, že se o darování vajíček hodně mluví a píše, je s ním spojena řada otázek. Například, zda jsou IVF metody bezpečné, jestli je dárcovství anonymní nebo jaké jsou výhody darování vajíček.

Proč darovat vajíčka?

Darovaná vajíčka jsou pro mnoho partnerů jedinou šancí, jak si založit vlastní rodinu. Vzhledem k tomu, že v současnosti je neplodných asi 25 % párů, se tento problém týká čím dál širší vrstvy populace. Naštěstí díky moderním IVF metodám se dá neplodnost velmi úspěšně léčit a jedním z jejich postupů je využití darovaných vajíček. Žena může být oplodněna i svými vlastními vajíčky, ale pokud ta jsou z nějakého důvodu nekvalitní nebo nejsou životaschopná, jsou darovaná vajíčka její poslední šance. Dárkyně se pro odebrání svých vlastních vajíček rozhodují z řady důvodů. Některé už své děti mají nebo je neplánují a chtějí pomoc druhým ke splnění jejich snu. Bonusem dárcovství je také nadstandardní zdravotní vyšetření, které se běžně neprovádí, a finanční kompenzace v řádu desítek korun.

Darování je bezpečné a anonymní

Pokud chce žena darovat vajíčka a sama se nerozhodne se s tím někomu svěřit, nikdo se to nedozví. Dárcovství je striktně anonymní. Ani samotná příjemkyně vajíčka neví, kdo jí vajíčka daroval. V renomovaných IVF klinikách jsou klienti a pacienti na prvním místě. Všechny zákroky provádějí velmi zkušení lékaři, kteří mají s umělým oplodněním, asistovanou reprodukcí odběrem a uchováním ženských i mužských buněk bohaté zkušenosti. Darování vajíček s sebou nenese téměř žádná rizika a naopak přináší řadu benefitů.

 

Autor: Fimar