Jak může jít dohromady zlomené srdce, výstavní prostor, touha naslouchat a smysl humor? Na první pohled to vypadá jako neslučitelné kvarteto. Ne tak pro zakladatele chorvatského muzea, které se problematikou rozchodů a těžkého návratu k sobě sama zabývá!

Originální výstavní projekt v roce 2006 uvedli v život Olinka Vištica, bývalá ředitelka chorvatského filmového festivalu Motovun, a sochař Dražen Grubišić. Od té doby muzeum vzalo několik tisícovek svých empatických návštěvníků na výlet kolem světa plného vztahových zvratů a zajímavých osudů. Tento velmi nevšední výstavní projekt byl v roce 2010 oceněn prestižní cenou Evropského muzejního fóra EMYA Kenneth Hudson Award za nejinovativnější a nejodvážnější muzejní expozici v Evropě. Dnes má tato zajímavá galerie, která tematicky stojí na pomezí výtvarného umění, konceptuálního umění a sociologie, své domovské sídlo nejen v Záhřebu, ale také v Los Angeles.

A jak to v takovém muzeu zlomených srdcí vypadá? Muzeum vystavuje především předměty související s konkrétními vztahy, ale nabízí také virtuální veřejný prostor na svém webu a sociálních sítích. Hlavním cílem projektu je ocenění a sdílení příběhů o vztazích (a jejich koncích) skrze prezentaci symbolických atributů, na nichž často až ostentativně lpíme, a které pro nás bývalý vztah definují. Na svých stránkách muzeum přímo uvádí:

“Je to muzeum o vás i o nás. O způsobech, jak milujeme, i o tom, jak o vztahy přicházíme.”

Museum of Broken Relationships nabízí anonymní, přesto však hluboce osobní výpovědi. Metoda zotavování z rozchodu je zde naprosto odlišná od toho, co se dočtete v různých příručkách a motivačních knihách. Můžete se rozhodnout toto emocionální otřesení překonat formou absolutní a bezbřehé kreativity a také se z něho “vypsat”. Tato porozchodová tvořivost přispívá ke zdokonalování sbírek muzea a zároveň je pro jeho “donátory” úžasnou terapií.

Na svých webových stránkách tato platforma přímo vybízí ke sdílení vašeho osobního příběhu. Konec své romance můžete napsat a uzamknout, tak aby ho nikdo neviděl, což má samo o sobě ozdravný efekt. Vedle toho se ale můžete rozhodnout jej zveřejnit a připojit ho na mapu světových rozchodů. Stránka funguje jako inspirativní galerie všech historek a příhod, které sem její návštěvníci vložili. V případě, že se chcete zbavit libovolného předmětu po svém bývalém, můžete ho tvůrcům muzea nabídnout a ti rozhodnou o jeho zařazení do sbírky.

Projekt, který jednoznačně stojí za povšimnutí i návštěvu! Ať již virtuálně na síti nebo fyzicky v Záhřebu či L. A.