Jak se vypořádat s rozchodem? Navštivte muzeum zkrachovalých vztahů!

/ Redakce Foto: Museum of Broken Relationships

Stovky tisíc Čechů v létě míří na Jadran. My ale pro vás máme jeden tip, který s klidnou mořskou hladinou, sluncem a borovicovými háji na pobřeží nemá nic společného. Doporučujeme vám navštívit originální záhřebské Museum of Broken Relationships. To totiž nabízí značně netradiční podobu léčby ze zpackaných vztahů.

Jak může jít dohromady zlomené srdce, výstavní prostor, touha naslouchat a smysl humor? Na první pohled to vypadá jako neslučitelné kvarteto. Ne tak pro zakladatele chorvatského muzea, které se problematikou rozchodů a těžkého návratu k sobě sama zabývá!

Originální výstavní projekt v roce 2006 uvedli v život Olinka Vištica, bývalá ředitelka chorvatského filmového festivalu Motovun, a sochař Dražen Grubišić. Od té doby muzeum vzalo několik tisícovek svých empatických návštěvníků na výlet kolem světa plného vztahových zvratů a zajímavých osudů. Tento velmi nevšední výstavní projekt byl v roce 2010 oceněn prestižní cenou Evropského muzejního fóra EMYA Kenneth Hudson Award za nejinovativnější a nejodvážnější muzejní expozici v Evropě. Dnes má tato zajímavá galerie, která tematicky stojí na pomezí výtvarného umění, konceptuálního umění a sociologie, své domovské sídlo nejen v Záhřebu, ale také v Los Angeles.

A jak to v takovém muzeu zlomených srdcí vypadá? Muzeum vystavuje především předměty související s konkrétními vztahy, ale nabízí také virtuální veřejný prostor na svém webu a sociálních sítích. Hlavním cílem projektu je ocenění a sdílení příběhů o vztazích (a jejich koncích) skrze prezentaci symbolických atributů, na nichž často až ostentativně lpíme, a které pro nás bývalý vztah definují. Na svých stránkách muzeum přímo uvádí:

“Je to muzeum o vás i o nás. O způsobech, jak milujeme, i o tom, jak o vztahy přicházíme.”

Museum of Broken Relationships nabízí anonymní, přesto však hluboce osobní výpovědi. Metoda zotavování z rozchodu je zde naprosto odlišná od toho, co se dočtete v různých příručkách a motivačních knihách. Můžete se rozhodnout toto emocionální otřesení překonat formou absolutní a bezbřehé kreativity a také se z něho “vypsat”. Tato porozchodová tvořivost přispívá ke zdokonalování sbírek muzea a zároveň je pro jeho “donátory” úžasnou terapií.

Na svých webových stránkách tato platforma přímo vybízí ke sdílení vašeho osobního příběhu. Konec své romance můžete napsat a uzamknout, tak aby ho nikdo neviděl, což má samo o sobě ozdravný efekt. Vedle toho se ale můžete rozhodnout jej zveřejnit a připojit ho na mapu světových rozchodů. Stránka funguje jako inspirativní galerie všech historek a příhod, které sem její návštěvníci vložili. V případě, že se chcete zbavit libovolného předmětu po svém bývalém, můžete ho tvůrcům muzea nabídnout a ti rozhodnou o jeho zařazení do sbírky.

Projekt, který jednoznačně stojí za povšimnutí i návštěvu! Ať již virtuálně na síti nebo fyzicky v Záhřebu či L. A.