Pro spoustu lidí neexistuje větší strach, než strach z odmítnutí. Není to nic příjemného pro nikoho z nás. Můžeme si tisíckrát říkat, že to nevadí a že jsme v pohodě, negativní myšlenky a pocity selhání se nám ale většinou nevyhnou, ať se jim snažíme uniknout sebevíc.

Jak se s odmítnutím snadno a rychle vyrovnat?

Máme pro vás ale několik rad, které zaručeně fungují. Stačí se jen trochu snažit a pracovat na sobě.

Jak na odmítnutí v lásce

Asi jedna z největších hrůz. Odmítne vás někdo, kdo se vám líbí nebo ho máte rádi. Je to někdo, koho jste potkala v baru a prostě se vám na první pohled zalíbil? V hlavě se vám právě teď určitě začnou množit myšlenky, které vám seberou značnou část energie a štěstí. Nejste snad dost hezká/hezký, chytrá/ý, vtipná/ý?

To první, co musíte mít na paměti je, že jste výjimeční, dostatečně fyzicky i duševně krásní a že tady problém jednoduše není. Zkuste si to představit. Odmítnutí se vás pak jednoduše nemůže dotknout třeba proto, že člověk, který vás zná sotva dvě minuty, vás jednoduše nemůže dostatečně poznat či ocenit, takže to, že vás odmítá vlastně o vás samotných téměř nic neříká. Neříká to ani nic o tom, jak vypadáte, protože to je jednoduše relativní a názor jednoho člověka není směrodatný. Pro někoho jste ten/ta nejkrásnější, pro někoho ne. Přiznejte, že to tak máte i vy. Někdo se vám líbí a vaši přátelé vůbec nemusí chápat proč.

Stejné to je i v dlouhodobých vztazích, pokud vás někdo nedokáže ocenit, neztrácejte s ním čas. Tady se řiďte tím, že pokud si na vás někdo neudělá čas (neodepisuje na zprávy, má stále moc práce, nemá čas si s vámi popovídat) jednoduše mu na vás až tak nezáleží, nejste pro něho priorita. Takové odmítnutí sice bolí více, berte to ale jako příležitost. Jednoduše ten člověk nebyl pro vás a ten správný je teď zase o něco blíž. A to je přeci super!

Jak na odmítnutí u přátel

Máte pocti, že na vás vaši kamarádi až podezřele často nemají čas? Pořád mají spoustu práce, zapomenou vám dva dny odepsat na zprávu nebo vás zapomenou pozvat na důležitou událost? Tady platí to stejné jako v předchozím bodě, pokud vám někdo neodpovídá, nemá na vás čas, pak mu na vás prostě až tolik nezáleží.

Možná, že ti lidé, kterými jste momentálně obklopení, pro vás nejsou ti praví. Pokud vás vaši přátelé neberou takové, jací jste, pak to nejsou skuteční přátelé. Pokud s nimi budete trávit méně času, tím lépe pro vás. Alespoň se ve vašem životě uvolní místo pro lidi, kteří budou orpavdu skvělí, budou vás mít rádi takové, jací jste, budou mít rádi váš smysl pro humor a snesou i vaše nálady.

Věřte, že takoví lidé do vašeho života přijdou právě ve chvíli, kdy tam pro ně bude místo. Život prostě funguje tak, že máte to, co si zasloužíte nebo spíše to, co věříte, že si zasloužíte. A o lidech ve vašem životě to platí obzvlášť.

Jak na odmítnutí v práci

Tak za prvé, práce je jenom práce. A odmítnutí od zaměstnavatele byste si nikdy neměli brát příliš osobně. Často jde především o položky ve vašem životopise, které si při nejhorším vždycky můžete doplnit. Nebo je to tím, že jste si zkrátka lidsky na první dobrou nesedli a váš potenciální šéf má pocit, že byste se nehodili do kolektivu. V takové práci byste se nejspíš stejně necítitli příliš dobře.

Až si tedy budete říkat, že nejste dost chytří, úspěšní a tak dále, vzpomeňte si především na to, co se vám v životě povedlo, že něco vám sice moc nejde, jinde ale zase vynikáte. Nenechte negativní myšlenky převládnout a držte hlavu vzhůru. Někde na vás určitě čeká práce vašich snů.