Kdy začínáme slavit?

I když se traduje, že Italové nejraději polehávají, než aby pracovali, je tomu přesně naopak. V Itálii jsou i onoho třicátého prvního obchody otevřeny s běžnou otevírací dobou a restaurace jedou na plné obrátky. Poté se těší o mnoho více na večer, který předvídá spousty dobrot a skvělé zábavy.

Dnes se mnoho Italů rozhoduje svůj Nový rok slavit v rodinném kruhu, nebo kruhu přátel v restauraci, kde je pro ně zajištěna bohatá večeře se vším všudy. Ti, kteří se i přes veškeré pohodlí, které nabízí restaurace, rozhodnou slavit doma, většinou si restauraci neodpustí prvního ledna v podobě slavnostního obědu.

capodanno

Slavnostní večeře

Slavnostní večeře je, jak tomu chce tradice, na rybí bázi. Hostina se skládá z několika chodů od jednohubek, přes risotto s mořskými plody po grilované ryby. Sladkou tečkou je poté většinou vylepšené Pandoro, které se prokládá krémem.

millefoglie-pandoro

Čočka s Cotechino a polenta

Po půlnočním přípitku je čas na první chod nového roku! Říká se, že tato tradice začala již ve 14. století a obnáší ji čočka doplněná o polentu a Cotechino (uvařené a okořeněné mleté maso ve střívku nakrájené na tenké plátky). Tento chod přináší peníze, bohatství a prosperitu. Takže si na něj každý najde i po tisíci-chodové hostině nějaké to místo v žaludku.

lenticchie-polenta-e-cotechino-ricetta-725x545

Tradice

Nezapomeňte vyjít s penězi…

Říká se, že pokud vyjdete například na večerní vycházku s plnou kapsou peněz, přinese vám to do nového roku bohatství a štěstí v práci.

… a koukněte po první osobě, kterou potkáte!

Když už budete vycházet do ulice, traduje se, že první osoba, kterou potkáte, vám předurčí průběh roku. Potkáte-li starou osobu, bude váš rok dobrý, potkáte-li dítě, nepředpovídá to dobrou věc. Štěstí vám navíc přinese hrbáč.

Ano, a po cestě dejte pozor na květináče.

O půlnoci dávejte obzvlášť pozor kudy chodíte! Lidé totiž vyhazují květináče z oken jako symbol vyhození všeho špatného, co se v daném roce událo. Na jihu Itálie raději nevycházejte do ulic vůbec, může se vám stát, že místo květináče před vámi přistane stará pračka, nebo další opotřebené věci.

Ohňostroj

Mezi mezinárodní symbol oslav patří bez pochyb ohňostroj. V Itálii spouští ohňostroj jako symbol oslavy a štěstí do nového roku.  Navíc se říká, že s každým výbuchem odchází špatní duchové a události minulého roku.

ShowImage.ashx

Ať slavíte Silvestra doma, nebo kdekoliv jinde, důležité je být s lidmi, na kterým vám záleží u bohatě prostřené tabule. Nový rok vezměte jako nový začátek, který je jako kniha s nepopsanými stránkami. Tímto všem přeji příjemné a positivní vstoupení do roku 2016.

Aguri di Buon Anno!

Zdroj: Tumblr