Většina z nás na tom se soustředěním není zrovna nejlépe. Postmoderní doba od nás požaduje téměř nemožné – být neustále ve střehu a dělat stovky věcí najednou. Pokud patříte mezi ty, kteří pracují u televize a poslouchají hudbu při čtení, poradíme vám, jak se do práce skutečně zabrat.

Ukliďte si

Než se začnete učit nebo pracovat, ukliďte ze svého dosahu všechny rušivé elementy – telefon, časopisy, lesk na rty, lak na nehty… Čím méně věcí vás bude rozptylovat, tím lépe.

Dejte se do pucu

Velmi podstatným bodem (především během zkouškového období) je cítit se dobře. Pěkné oblečení (tričko bez děr a neobnošené tepláky) vám dodá pocit, že máte věci pod kontrolou a budete se cítit více schopní. Funguje to.

Dobré světlo

Ne moc ostré a ne moc jemné světlo – klíčem je najít ten správný balanc. Dbejte na to, aby v místnosti, kde pracujete, byl dostatek kvalitního světla. Zabráníte tak bolesti očí a neustálému vstávání kvůli upravení lampičky.

Playlisty

Jestli se bez hudby  za žádných okolností neobejdete, pak si místo přehrávání kratších úseků hudby (songy, alba) vytvořte dlouhý (dvouhodinový) playlist s muzikou, která vám nevadí a sedí vaší pracovní flow.

Protahujte se

Občas se také od práce zvedněte a protáhněte se, otevřete okno, najezte se. Jednou za čas je to potřeba. Jakmile ucítíte nepohodlí nebo únavu, hned s tím něco udělejte. Jinak ztratíte spoustu času přemýšlením o tom, jestli se půjdete napít nebo projít a nakonec se na práci stejně soustředit nebudete.