O jakých telefonech bude řeč?

V dnešním článku se zaměříme na modelové řady běžných výrobců. Takové telefony zpravidla stojí několik desítek tisíc korun. Cena je však podložena – kromě značky výrobce – také designem a především nejnovějšími technologiemi.

Vedle toho se čas od času setkáme s luxusními úpravami těchto telefonů. Různé společnosti představují speciálně upravené modely, ty mají například pozlacené tělo přístroje, nebo jsou dokonce osázené diamanty. Takové výrobky se ale prodávají jen v omezeném množství specifické klientele.

Zaměříme se proto na ty nejlepší telefony z masové produkce.

Luxusním telefonům kraluje Apple

Apple dlouhodobě cílí na movitější zákazníky. Vyrábí telefony s prvotřídním designem z těch nejlepších materiálů. Dominuje kombinace kovu a skla. Uvnitř naleznete nejrychlejší mobilní procesory na trhu a těšit se můžete i na dokonale fungující software.

Kromě toho Apple překonává konkurenci v kvalitě poskytovaných služeb, které k telefonu dostáváte. Až šest let softwarových aktualizací zcela zdarma v současné době nenabízí žádný jiný výrobce na světě.

Kolik iPhone stojí? Nejluxusnější model iPhone 13 Pro Max s kapacitou úložiště 1 TB atakuje téměř 50 000 Kč vč. DPH. Apple ale dnes nabízí i celou řadu cenově dostupnějších modelů. Za iPhone 13 tak dáte něco přes 20 000 Kč.

Luxusním androidům zase vládne Samsung

Samsung je na poli luxusních telefonů dlouhodobě největším konkurentem Applu. Přestože Samsung na rozdíl od americké jablečné společnosti cílí na mnohem širší publikum a nabízí i cenově velice dostupné modely, dokázal si se svou vlajkovou řadou Galaxy S udržet přízeň spotřebitelů, kteří hledají to nejlepší zařízení s operačním systémem Android. Také v tomto případě se můžete spolehnout na vysoce kvalitní materiály, pokročilý software a i (na poměry světa androidů) slušnou podporu v podobě aktualizací.

V jedné věci se ale Samsung odlišuje. Nebojí se na trh uvádět nejnovější technologie a inovace. Nabízí dnes proto i skládací řadu Fold s ohebným displejem. Samsung si je vědom toho, že tyto modely skutečně oslní, jde proto o vůbec nejdražší masově vyráběné telefony na trhu. V České republice se prodávají s cenovkami kolem 50 000 Kč, zpravidla stojí o něco více než nejdražší iPhony.

Také další výrobci se snaží konkurovat

I když Apple a Samsung luxusnímu segmentu jasně dominují, konkurence nezahálí. Například Sony se dlouhodobě soustředí na unikátní telefony ve vyšší cenové relaci, které nabídnou specifické funkce profesionálům.

Ohebné telefony v posledních letech představili výrobci jako Motorola (obnovila legendární model Razr) či Huawei. Do sféry luxusních telefonů částečně proniká i americký Google, který stojí za vývojem systému Android. Google se dlouhodobě snaží o produkci vlastních telefonů – dříve pod názvem Nexus, dnes jde o řadu Pixel. Nabízí tzv. čistý Android a rychle distribuované aktualizace. Dlouhodobě je chválen i za kvalitu fotoaparátu.