Vintage nebo hrabárna?

Sekáče bychom mohli rozdělit do tří kategorií. Tou první jsou vintage butiky, ve kterých je vystaveno již předvybrané oblečení. Vše je čisté, upravené, a stylový kousek zde nebudete hledat dlouho. To se však odráží i na ceně, která u nálepky vintage nemusí být vůbec nízká. Do druhé kategorie patří klasické second handy – zde už budete muset hledat déle, ceny jsou nižší a čistota oblečení kolísavá. A do třetice tady máme hrabárny, jež nejlépe vystihuje právě jejich název. Rozmyslete se, která kategorie je právě pro vás – ať už podle časových možností, trpělivosti a nebo financí, které chcete do oblečení investovat.

Pryč z centra

Národní třída nebo hipsterský Karlín? Zde budou s největší pravděpodobností ty nejlepší kousky vybrané. Pokud jste se rozhodli pro kategorii second hand a bydlíte ve větším městě, budete se muset vydat do okrajovějších oblastí. Pro hrabárnu to platí dvojnásob – většinou se jedná o velké haly umístěné v průmyslových částech měst. Sledujte také sekáče na sídlištích, kde často nakupuje starší generace či maminky na mateřské dovolené. Značkovou košili nebo extravagantní kabát totiž přejdou bez povšimnutí.

Sledujte výprodeje a dodávku nového zboží

Jestli už jste objevili svou síť oblíbených second handů, nezapomeňte sledovat koloběh oblečení, často se obměňuje jednou za měsíc. Ve výprodeji logicky zůstávají především zbytkové kusy, což ale neznamená, že neexistuje šance na skvělý úlovek. A za deset korun člověka tolik nezamrzí, když doma najednou zjistí, že oblečení perfektně nesedí a nebo zoufale potřebuje čistírnu. Poznamenejte si také datum dovážky nového zboží, ať můžete vybírat mezi prvními.

Vyhraďte si dostatek času

Skočit na deset minut do second handu tak úplně nefunguje. Zkuste si z nákupu udělat relaxační činnost. Pokud vás obchodní domy stresují hlasitou hudbou a množstvím lidí, v sekáči najdete větší klid. Ten potřebujete nejen na hledání, ale také na pečlivé prozkoumání oblečení. Přece jen na něm mohou být skvrny nebo jiné vady. Dívejte se hlavně po kvalitních materiálech, právě ty v levnějších řetězcích seženete těžko. Návštěvu second handu nebo hrabárny pak můžete brát i jako výlet, poznáte totiž nové končiny, do kterých byste se jinak ani nevydali!

Foto: Pinterest, Seamwork magazine, Eagle