Na červeném koberci před vstupem do kina Grand Théâtre Lumière v Cannes pózují fotografům herci, herečky, režiséři, modelky, zkrátka každý, kdo ve světě filmu a módy něco znamená. Všude panuje vřava a fotografové křičí křestní jména hvězd. Každý chce tu nejlepší fotografii.

“David, David, David.” Ozývá se ze všech stran. Po koberci právě kráčí americký režisér, se šibalským vzhledem, lehkým úsměvem, adrenalinem v očích, po boku hlavních hvězd seriálu Twin Peaks. Zastaví se pod schody a z reproduktorů se ozvou tóny všem známé znělky. Všeobecné nadšení je cítit i v sále. Hvězdy přichází za potlesku ve stoje. Za chvíli všichni uvidí nové díly ze seriálu, který pro nejednu generaci znamenal svět.

Emily Stofle, David Lynch, Kyle MacLachlan & Desiree Gruber

Agent Cooper je zpět

8. dubna 1990 měl na amerických televizních obrazovkách premiéru první díl mysteriózního seriálu o podivném agentu FBI Cooperovi, který přijíždí do washingtonského městečka Twin Peaks vyšetřovat brutální vraždu. Seriál běžel na obrazovkách téměř dva roky v podobě dvou sérií, ale už po několika prvních dílech se stal kultovní záležitostí. Už v prvním vysílacím roce byl hodnocen jako jeden z nejkvalitnějších seriálů devadesátých let, po skončení druhé série se zařadil mezi nejlepší seriály všech dob. Stal se nedílnou součástí popkultury a najdeme na něj odkazy v jiných televizních seriálech, reklamách, filmech, ale i v textech písní.

Režiséru Davidu Lynchovi a scénáristovi Marku Frostovi se podařilo vytvořit díky scenériím, do kterých je seriál zasazen, dokonalému vykreslení postav a hereckému obsazení, především co se hlavní postavy v podání Kyla MacLachnana týče, televizní závislost, která je cokoli, jen ne pokleslá.

Agent Cooper v malém městečku svým příjezdem a vyšetřováním sice rozpoutá doslova sérií neočekávaných příhod, vraha však za celé dvě sezony seriálu neodhalí.

Odpovědi na otázky z původních dílů by měla přinést nová série. Ta je, pokud to ještě jde, oproti té původní mnohem temnější a naplňuje diváka dráždivým vzrušením a znepokojivým děsem. Seriál přeskakuje v časových i místních rovinách, neodehrává se pouze v městečku Twin Peaks, ale i v New Yorku nebo Las Vegas. Zároveň však nepůsobí sentimentálně, ale místy ještě více vyšinutě, což se odráží i v množství surrealistických scén. Mimo původního obsazení se zde objeví i některé z ostatních Lynchových múz, například Naomi Watts.

Kyle MacLachnan & Naomi Watts v nové řadě Twin Peaks

Umění žít

David Lynch je alternativní režisér, jehož výsadou je tajemno. To se mu daří vytvářet projektováním svých emocí do symbolických obrazů ve filmu. David Lynch je výtvarník, o němž se říká, že je nemocný a že druhá půlka jeho filmografie je nesrozumitelná. Jeho snímky jsou surrealistické, pro diváka i psychoanalytika tajemné, misteriózní až šílené, ale zároveň velmi poučné. I když nejsou pro každého. Lynch točí své filmy s takovou autenticitou, že vám dokáže vymazat hlavu a někdy v ní až natrvalo zakořenit všechny vaše noční můry. V rozhovorech sice Lynch budí dojem člověka, se kterým byste se rádi bavili nad sklenicí dobrého vína o vzniku života a cítili se v bezpečí, v jeho filmech byste se ale často radši utopili.

Tento americký režisér s několika nominacemi na Oscara rozhodně nejde v mainstreamovém proudu a nenajdeme nikoho, kdo by se mu mohl vyrovnat. Jeho filmy nejsou stravitelné pro každého, jeho fanoušci ho ale pro jeho specifický styl režie milují. Širší publikum mohlo jeho tvorbu zaznamenat například jako režiséra klipu reklamy H&M s Lanou Del Rey.

Za vším hledej ženu

David Lynch miluje ženy, koneckonců jsou centrem skoro všech jeho filmů od Blue Velvet po Mulholland Drive, včetně seriálu Twin Peaks. Do svých filmů si je vybírá spíše intuitivně, například Naomi Watts vybral do snímku Mulholland Drive na základě fotografie a rozhovoru a učinil z ní takřka hvězdu přes noc.

Mimo Naomi Watts si oblíbil například Lauru Dern. Tu obsadil ve čtyřech svých filmech, v tom prvním, když jí bylo teprve šestnáct.

K těmto hvězdným jménám teď přibyla i hudebnice a herečka z poslední řady seriálu Twin Peaks Chrysta Bell. Ta ve spolupráci s ním vydala už dvě alba, první s názvem This Train v roce 2011 a následně Somewhere in the Nowhere z loňského roku. Sám Lynch o nadějné umělkyni prohlásil, že když jí poprvé spatřil, vypadala jako ta nejkrásnější nadpozemská bytost na světě. Zároveň také vytvořila cover verzi k původní písni ze soundtracku Twin Peaks Falling.

Chrysta Bell

A co říkají samotné herečky o spolupráci s tímto filmovým géniem? To se můžete podívat třeba zde: