Jak na úpravu fotek? Kroky, které zvládne každý

/ Redakce

Příliš světlá fotografie, nevyhovující odstín nebo červené oči – to vše se dá jednoduše odstranit. Jak na základní a rychlou úpravu bez kýčovitých insta filtrů, které už jsou pasé? Přečtěte si náš tutoriál!

Vyberte si program

Programů na úpravu fotografií existuje nespočet, za ty profesionální jako je Adobe Photoshop nebo Zoner Photo Studio se platí, ale na internetu najdete i mnoho podobných, které si stáhnete zdarma. Navíc jsou často i jednodušší na ovládání a na základní úpravy bohatě postačí. Patří mezi ně například Photopea, Paint.net nebo Gimp.

Křivky a kontrast

Pro ukázku budeme používat program Paint.net, jehož ovládání máte k dispozici v češtině. Jedním z nejužitečnějších nástrojů jsou křivky, které najdete v kolonce “Opravy”. Jednoduchým kliknutím na křivku a jejím potažením uvidíte, jak se na fotografii mění kontrast. S pomocí několika bodů tak můžete jemněji ovládat světelnost fotografie.

Úrovně

Úrovně slouží k úpravě barvy. Zkuste experimentovat s histogramem, kde při zakliknutí políčka R, G, B nebo všech dohromady upravujete různé části barevného spektra. Tóny můžete zároveň upravovat i s pomocí křivek, pokud v horní části změníte světelnost na RGB.

Efekty

V kolonce “Efekty” a dále “Fotografie” najdete odstranění červených očí. Fotku tady můžete i doostřit a nebo použít efekt záře, který se podobá vintage filtrům. Pokud se rozhodnete pro tento krok, podle potřeby efekt i zmírníte či naopak zvýrazníte.

Černobílá

Tou nejjednodušší a efektní úpravou je přechod do černobílé – v kolonce opravy jen kliknete na “Černá a bílá”. Většinou je poté potřeba upravit jas a kontrast, což provedete opět pomocí křivek. A je to!