Vyberte si program

Programů na úpravu fotografií existuje nespočet, za ty profesionální jako je Adobe Photoshop nebo Zoner Photo Studio se platí, ale na internetu najdete i mnoho podobných, které si stáhnete zdarma. Navíc jsou často i jednodušší na ovládání a na základní úpravy bohatě postačí. Patří mezi ně například Photopea, Paint.net nebo Gimp.

Křivky a kontrast

Pro ukázku budeme používat program Paint.net, jehož ovládání máte k dispozici v češtině. Jedním z nejužitečnějších nástrojů jsou křivky, které najdete v kolonce “Opravy”. Jednoduchým kliknutím na křivku a jejím potažením uvidíte, jak se na fotografii mění kontrast. S pomocí několika bodů tak můžete jemněji ovládat světelnost fotografie.

Úrovně

Úrovně slouží k úpravě barvy. Zkuste experimentovat s histogramem, kde při zakliknutí políčka R, G, B nebo všech dohromady upravujete různé části barevného spektra. Tóny můžete zároveň upravovat i s pomocí křivek, pokud v horní části změníte světelnost na RGB.

Efekty

V kolonce “Efekty” a dále “Fotografie” najdete odstranění červených očí. Fotku tady můžete i doostřit a nebo použít efekt záře, který se podobá vintage filtrům. Pokud se rozhodnete pro tento krok, podle potřeby efekt i zmírníte či naopak zvýrazníte.

Černobílá

Tou nejjednodušší a efektní úpravou je přechod do černobílé – v kolonce opravy jen kliknete na “Černá a bílá”. Většinou je poté potřeba upravit jas a kontrast, což provedete opět pomocí křivek. A je to!