Litomyšl

Za objevováním historické i současné architektury vyrazte do Litomyšle, jednoho z nejkrásnějších měst, které patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Litomyšl je známá především pro své renesanční stavby v historickém centru, ve městě ale najdete i krásný zámek. Milovníci moderní architektury by neměli vynechat ani návštěvu nového plaveckého bazénu nebo kostela Církve bratrské – představují totiž to nejlepší ze současné české architektury.

Zlín

Vydejte se po stopách Tomáše Bati a prozkoumejte funkcionalistickou architekturu ve Zlíně, kde najdete jedinečnou koncentraci právě funkcionalistických staveb na území České republiky. Na výlet za zlínskou za architekturou si klidně vyhraďte i několik dní. Objevovat totiž můžete funkcionalistické stavby všech druhů – kostely, obchody, ale i řadové domky, továrny nebo honosné vily. Nepropásněte ani návštěvu Domu 21 aneb Mrakodrapu Zlín, kde se nachází Baťova pojízdná kancelář ve výtahu!

Plzeň

Opět něco pro milovníky architektury. Naplánujte si cestu do Plzně, kde působil světoznámý architekt Adolf Loos. Ten zde v době svého působení vybavil několik bytových interiérů pro tehdejší zámožné rodiny. Než vyrazíte, naplánujte si, jaké byty byste chtěli vidět, je totiž potřeba udělat si rezervaci předem. Náš tip: Doporučujeme vám navštívit Byt Krausových a Byt doktora Vogla.

Ostrava – Vítkovice

Objevovat industriální prostory se pak vydejte do Dolní oblasti ostravských Vítkovic, kde se prolíná industriální architektura 19. a 20. století s moderní architekturou, a poznejte zároveň národní kulturní památku. Doporučujeme vám navštívit Bolt Tower a multifunkční aulu Gong. Modernizace celého areálu získala v roce 2016 českou cenu za architekturu, proto neváhejte a udělejte si jednodenní výlet!