Vneste do svého života trochu řádu

Pokud pracujete na volné noze, jste pravděpodobně alespoň zčásti volnomyšlenkářskou kreativní sílou, která trochu toho chaosu ve svém životě prostě potřebuje. Občas ale neškodí vypůjčit si něco i od našich zaměstnaných kolegů. Jestli se potýkáte s prokrastinací nebo sníženou produktivitou, představte si svůj pracovní den podobně, jako byste byli zaměstnaní v kanceláři – ráno si nařiďte budík, ustrojte se, nasnídejte se a buďte připravení k práci v určitou hodinu. Každé ráno si řekněte, jak dlouho dnes přibližně plánujete pracovat a kdy si dáte pauzu. Bude vás to motivovat k rychlejšímu pracovnímu tempu a vyššímu výkonu!

Plánujte

Tady jste doslova „sami sobě šéfem“ – a proto musíte sami sobě i dávat úkoly. Rozepište své povinnosti na každý den do bodů, které vám pomůžou, když nebudete vědět, jak začít. Stanovte si priority a nezabředávejte zbytečně do zdlouhavých úkolů, které tolik nechvátají.

Umění říct stop

Při práci na volné noze je velmi snadné spadnout do spárů workoholismu. Snažte se udržovat svůj pracovní a osobní život v rovnováze a i v těch nejnáročnějších dnech v jednu chvíli prostě vypněte počítač, odhlašte se z e-mailu a řekněte si: „Dneska končím“. Když jste unavení a dlouhodobě ve stresu, jsou i vaše pracovní výsledky horší. Na svoji práci se stoprocentně soustřeďte, ale stejné soustředění věnujte i svému volnému času.

Nepracujte v posteli

S tím souvisí i oddělení prostoru pro práci a odpočinek – snažte se nepracovat v ložnici a rozhodně ne v posteli! Nemusíte mít hned vlastní pracovnu, stačí malý stolek, koutek nebo alespoň gauč. Jestli nemáte doma na práci potřebný klid, přesuňte se do nejbližší kavárny, jenom se ujistěte, že je obsluha srozuměná s tím, že tam budete celý den vysedávat a pracovat.

Pyžamo jen v noci

Ano, je to lákavé. Celý den zůstat v pyžamu nebo teplákách a nemuset si každé ráno mýt vlasy? Zní to jako splněný sen. Jenže tohle je právě častá chyba, která vás po několika týdnech začne v práci akorát brzdit. Kromě toho, že pro vaši psychiku bude mnohem těžší přehodit se do módu „práce“, nikdy nevíte, kdy vás překvapí videohovor od klienta. Vaše oblečení by mělo rozhodně být pohodlné, dbejte ale na to, ať jste každé ráno čistí a upravení. Ideální je třeba kvalitní bavlněné triko a silnější legíny, volné šaty nebo kalhotový kostým v pyžamovém stylu.

Komunikujte

Když pracujete z domova, nikdo vám nekouká přes rameno a nevidí, co zrovna děláte. Proto je důležité své klienty pravidelně informovat o tom, že na zakázce děláte, a kdy bude zhruba hotová. Možná vám to přijde jako hloupost, ale i když na něčem pracujete, klient to nemusí vědět a může se zcela zbytečně strachovat. Stačí poslat jedno OK a hned je o starost míň.

Užívejte si výhod práce z domova!

Nezapomeňte jednou za čas „zhřešit“. Není nic lepšího než vědomí, že si po obědě můžete v pracovní den na chvíli zdřímnout, že se nemusíte omlouvat, když vám nějaký den není dobře, nebo když občas zaspíte, protože jste do noci popíjeli s kamarády. Nikdo nekontroluje, v kolik se vracíte z obědové pauzy nebo jak často chodíte kouřit. Tak si to koukejte pořádně užít!