MBPFW: Jak Adam Kost naboural genderové stereotypy?

/ Lenka Komrsková

První den Mercedes-Benz Prague Fashion Week je za námi a hned v první polovině programu nás zaujal mladý talentovaný návrhář Adam Kost, který svou vizí nabourává tradiční role mužů.

Konec vytvořeným rolím

Společensky vytvořenými genderovými rolemi samozřejmě netrpí jen ženy, zatěžující škatulky totiž zahrnují i muže. I proto přichází Adam Kost v kolekci pro jaro a léto 2018 s Revizí maskulinity. Designér se zaměřil na téma mužství a na vyvrácení stereotypů, jež jsou s ním spojeny. Kost se proto podíval na znaky, jež mužství definují i popírají. “Tato kolekce se dívá na muže ovlivněné stereotypy, které je nutí k určitým vzorcům chování, ale přitom jim dovoluje se z nich vymanit,” vysvětlil návrhář.

Mužské i ženské siluety

V samotné kolekci se tak dostává ke spojení maskulinity a femininity. Siluety sice inspirovaly ženské oděvy, jsou však transformovány na mužské tělo. Proto upnuté pletáže obepínají svalnatý trup a všimnete si i dalších podobných znaků na dalších modelech. Adam Kost tradičně zapojuje do kolekce vlastní unikátní vzor s příběhem. Tentokrát se jím stal barevný abstraktní dezén inspirovaný květinovými potisky, které byly vnímány jako módní klišé. Ve výsledku vzor připomíná maskáč, květiny totiž byly rozebírány, skenovány a opětovně skládány.

Red + pink

Kolekci tvoří převážně tmavé vlněné látky doplněné zářivou oranžovou a červenou. Nás zaujala trendy kombinace červené s růžovou. Adam však chtěl zaujmout hlavně větším množstvím materiálů, které do kolekce i jednotlivých outfitů zapracoval. Pletáž s žakárovým vzorem tak doplňuje i kůže či hedvábný krepdešín. Podívejte se na všechny looky právě teď.

Foto: Archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week