3 dny, 16 designérů

Prezentace kolekcí pro sezonu Fall/Winter 2018 proběhne v majestátním prostředí Clam-Gallasova paláce. Módní přehlídky potrvají dohromady tři dny, od soboty 17. 3. do pondělí 19. 3., a představí se na nich 16 designérů, designérek a módních značek. Své místo na prestižním eventu dostanou i studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM a v rámci mezinárodního výměnného programu Mercedes-Benz International Designer Exchange Program svou tvorbu předvede také ukrajinský návrhář Boris Vozianov. Těšit se můžete i na čtyři finalisty soutěže pro začínající návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2018, Martina Kohouta, Dominiku Kozákovou, Katarínu Mydliarovou a Jana Smejkala.

Zoltan Toth zazářil jako VAN GRAAF Junior Talent 2017.

Hlavní hvězdy a jejich spolupráce

Pražská edice fashion weeku láká především předními jmény českého designu, jako jsou Adam Kost, ODIVI, Denisa Nová DNB, CHATTY, Imreczeova, Lukáš Krnáč, Lukas Lindner Atelier, Michael Kovacik,  Nehera, Petra Ptáčková, Boris Vozianov či již zmínění studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Značky FOOTSHOP a LAFORMELA spojily své síly ve společné kolekci, Jakub Polanka se předvede s podporou bratislavského beauty & fashion Lounge Priveé, Moniku Drápalovou podpoří časopis Elle, Denisu Novou zase Marie Claire, Jan Černý spolupracuje s Esquirem a label Blažek zaštítí časopis Elle Man. Pro ještě dokonalejší prezentaci bude hned při vstupu do Fashion Templu v barokním interiéru Clam-Gallasova paláce nainstalováno dvanáct televizí Philips TV s kreativně zpracovaným obsahem a třístranným podsvícením obrazovek. Na přehlídce Jana Černého se dokonce stanou součástí mola.

Minulý fashion week byla na programu i Zdeňka Imreczeova se svou značkou IMRECZEOVA.

Mezinárodní hosté

Pražský fashion week se koná pod hlavičkou Mercedes-Benz již po šesté. Díky své prestiži láká MBPFW i významné zahraniční hosty. Letos přijede Alberto Calabrese, který přispívá do italského Vogue, věnuje se objevování módních talentů a publikuje také v italských edicích časopisů L’Officiel a L’Officiel Homme. Přítomni budou i fotograf Ben Awin a redaktorka Joanna Fu z Hypebeast. Nebude chybět ani fotograf Florin Fratica, a hlavně pak Guillaume Roujas, oficiální fotograf MBPFW. Dorazí i významní nákupčí Martin Premuzic z berlínského Temporary Showroomu a Tomi Paull z pařížského showroomu Other/Wise. Dalším významným hostem je Rachid Naas, produkční, nákupčí, kurátor a specialista na vizuální komunikaci, jenž na Business Forward Foru povede diskuzní panel věnovaný tématu prosazení značek na zahraničních trzích, tak si to nenechte ujít. „Díky světové síti Mercedes-Benz fashion eventů a výměnnému programu se daří prosadit české návrháře i v zahraničí. Současně se realizačnímu týmu podařilo vybudovat z akce prestižní svátek domácí módy a designu s mezinárodním přesahem. Těší mě, že jsme u toho,“ řekl ředitel Mercedes-Benz Cars Česká republika Marc Boderke.

Make-up tým bude mít s exkluzivním použitím Giorgio Armani Beauty na starosti Douglas National Make-up Artist Filip Novák za supervize renomované make-up artistky Hristiny Georgievské. 30 vlasových stylistů pak povede Craig Hughan, Session Master australské vlasové značky Kevin.Murphy.

Co se bude dít celý týden? 

Nemůže chybět ani bohatý doprovodný program. V úterý 20. března se v Galerii Českých center v Rytířské ulici uskuteční od 9 do 15 hodin třetí ročník konference o módním byznyse Business Forward Forum supported by ČEZ & Forbes. V tentýž den se od 15 do 18 hodin bude v Clam-Gallasově paláci konat oblíbená výstava kolekcí prezentovaných na přehlídkách, tzv. Re-See Showroom supported by Nespresso & ELLE. Uvidíte na něm všechny kolekce pohromadě, můžete si cokoliv vyzkoušet a pobavit se s návrháři a návrhářkami. Úterní program završí uvedení speciální kolekce FOOTSHOP + LAFORMELA ve Vnitroblocku.

Časopis Harper’s Bazaar předvede výstavu velkoformátových fotografií matadorky módní fotografie Anny Kovačič, která dokumentuje tvorbu účastníků MBPFW. Výstavu najdete v přízemí Clam-Gallasova paláce a bude volně přístupná od soboty 17.3. do úterý 20.3. Kultovní streetstylový fotograf, influencer a pravidelný host MBPFW, který publikuje street style reporty na Highsnobiety, Adam Katz Sinding (alias Le 21ème), uvede v sobotu 17.3. v prostorách THE ROOM BY BASMATEE svou fotografickou monografii.

Návrhářka Zuzana Kubíčková pak na středu v prostorách karlínské Hauch Gallery chystá prezentaci nové linie POP by Zuzana Kubíčková. Kolekce se ponese v duchu „see now, buy now“, takže můžete rovnou nakupovat. Novinkou bude Sweet Dreams/Video Pop-Up režiséra Jakuba Jahna, který dlouhodobě dokumentuje dění okolo Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku a je autorem originálních filmových snímků. V Galerii Klementinum budou módní videa ke shlédnutí hned na 50 obrazovkách. Instalace bude otevřena od soboty 17.3. do pátku 23.3.

V závěrečný den MBPFW, tedy v pátek 23. 3.,  je na programu velmi lákavá filmová premiéra. Agentura MILOSH Ltd., která v minulém roce představila filmový snímek Dancer o geniálním tanečníkovi Sergeji Poluninovi, s podporou magazínu Dolce Vita slavnostně uvede do kin intimní portrét mimořádného módního tvůrce Zaca Posena nazvaný House of Z. Premiéra se odehraje v kině Lucerna a vstupenky budou k dispozici v předprodeji kina a na www.kinolucerna.cz.

V rámci probíhajícího marketu české autorské módy v Bibloo concept store ve 4. patře obchodního domu Kotva bude v nabídce reprezentativní výběr kvalitní lokální módy i návrhářů, kteří se prezentují na MBPFW.

…A večer party

A jsme konečně u night life sekce. V den zahájení, tedy v pátek 16. 3., se odehraje již 11. edice party Addict, kterou pokaždé na jiném místě organizuje DJ Nobodylisten, tentokrát na smíchovské lokalitě Sacre Coeur. Dva poslední večery módního týdne doprovodí stylový magazín Blue Paper. PAPER DISCO party se ve čtvrtek 22.3. a v pátek 23.3. bude konat v Groove Baru.

 Kompletní program a podrobnosti k jednotlivým akcím najdete na www.mbpfw.com.