UMPRUM

Oficiálně první přehlídku na MBPFW SS19 zahájili studenti z UMPRUM. Při příležitosti stoletého výročí od založení Československa vytvořili kolekci s názvem ‘Power of Identity II.’ reflektující národní kulturu, tradice a historii. Vznikly tak ucelené outfity, navíc ve spolupráci s českými značkami Preciosa a Baťa. Studenti, mezi nimiž nechyběl například Zoltán Tóth, Sára Beránková, Eduard Ganoczy či Karolína Karpíšková, opět dokázali, že se svými kolekcemi mají na to prosadit se na mezinárodním trhu a vydobýt si zde své postavení.

 

BFGU

Během MBPFW se nám představili také čtyři studenti z japonské školy Bunka Fashion Graduate University (BFGU) – Zhenchuan Zhang se svou kolekcí ‘limitless possibilities’, Tong Zhang s řadou ‘SAMPLE LINE’, Nicola Thiele s ‘HOLD YOUR SELF’ a Miki Imamura s linií ‘LiGHTPiA’. Každá kolekce byla úplně jiná a vskutku originální, co se materiálů, barev i samotného konceptu týče.

 

Adam Kost

Mladý návrhář Adam Kost ve své show nazvané ‘Revize maskulinity’ odkrýval témata mužství a snažil se vyvrátit některé již zaběhnuté stereotypy ve společnosti. „Tato kolekce se dívá na muže ovlivněné stereotypy, které je nutí k určitým vzorcům chování, ale přitom jim dovoluje se z nich vymanit,” popsal. Kombinace materiálů, kontrastní paleta barev i unikátní příběh kolekce – to vše bylo možné na přehlídce vidět.

 

Dominika Kozáková

Módní návrhářka Dominika Kozáková svou novou kolekci pojmenovala Homecoming Queens a jak ji sama popsala, „…jedná se o velmi osobní sbírku, která je tvořena pro všechny, co mají odvahu ukradnout si chvilku času pro sebe.” Přehlídka byla vskutku barevná s dramaticky hravým make-upem. „Často se díváme na lidi skrze toho, čeho dosáhly, ačkoliv tyto úspěchy mohou být v konečném důsledku bezvýznamné,” prozradila návrhářka.

 

ArtEZ, the Alumni show

Dalšími zahraničními hosty byli studenti z nizozemské školy ArtEZ, jejíž absolventi jsou například módní návrhářka Iris van Herpen či duo Viktor & Rolf. Kolekce se nesla ve velmi uvolněném duchu a všechny příjemně překvapila. Za zmínku rozhodně stojí modely vyrobené z plastových igelitek. Recyklujte!

 

NEHERA

Slovenská Nehera si pro nás připravila decentní show s rozmanitými materiály a zajímavou paletou barev. Nechyběly dámské kostýmky, jež patří mezi největší trendy podzimu, oversized mikiny, midi sukně, dlouhé trenčkoty i bílé košile. Z barev dostaly své místo trendy červená a žlutooranžová, ale i sytě modrá. Za zmínku rozhodně stojí i bucket bags s nášivkou Nehera.

 

Michael Kovacik

Návrhář Michael Kovacik je znám svými minimalistickými, ale zároveň velmi elegantními modely. Svou tvorbou se snaží nepodléhat módním trendům a tvořit spíše nadčasové kousky, což se mu podařilo i v jarní a letní kolekci pro rok 2019. Splývavé minišaty doplněné o robustní kozačky působí originálně a rafinovaně zároveň.

 

Tereza Vu

Tereza Vu předvedla v nové sezoně spodní prádlo a negližé pro sebevědomé ženy. Elegantní a noblesní kousky v nude odstínech byly vyrobeny z materiálů, jako je francouzská krajka, tyl a hedvábí. Ač se může na první pohled zdát, že se jedná o minimalistické modely, pokud si je detailně prohlédnete, zjistíte, že jsou vypracovány do nejmenších detailů.

Foto: Archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week