Meditace: Proč je tak skvělá a jak vás může zbavit depresí

/ Redakce

Kdo ještě nikdy nevyzkoušel meditaci, jako by nebyl. Medituje totiž snad úplně každý. Proč je tak dobrá a jak vám může pomoct?

Meditace je spolu s cvičením základem zdravého životního stylu. Nemusíme vám asi vysvětlovat, jak důležité je pravidelně cvičit. Známe to od dětství – procházky, běhání, jízda na kole, plavání – to všechno je zdravé a pro spokojený život nezbytné.

Dlouho se ale zapomínalo na neméně důležitou stránku našich životů – zdraví duševní. Je dobře, že se debata okolo psychických nemocí zbavila stigmat, kvůli kterým jsme o nich dříve nemluvili. Deprese už není tabu, stejně jako spousta dalších “neviditelných” nemocí.

Fyzická aktivita dokáže prokazatelně snížit pocity úzkostí a napětí. Díky endorfinům se vám jednoduše uleví a budete se cítit mnohem šťastnější. Někdy ale ani to nestačí a člověk potřebuje v hlavě pořádně uklidit. V takových chvílích přichází na řadu meditace.

Jak ale začít? Je to jednodušší, než se zdá. Hlavně na sebe nesmíte být moc přísní. Myšlenky vám ze začátku nejspíš budou lítat všemi směry, nenechte se ale rozhodit a snažte se dál. Musíte se soustředit a nenechat se ničím a nikým vyrušit. Pro začátek můžete vyzkoušet třeba mobilní aplikaci Headspace, která vás naučí meditovat a zvyk si udržet.

Nebo zkuste třeba tento návod:933ab7b419c204384409b35fb7729780

A jak vám může meditace pomoct? Podle některých je meditace doslova všelék. Od zažívacích potíží až po spánek, meditace prý vyřeší snad všechno.

1) Bude se vám lépe spát

2) Budete klidnější

3) Nebudete ve stresu

4) Dokážete nalézt klid kdekoli a za jakékoli situace

5) Budete vyrovnanější a veselejší

Takže ještě váháte, jestli ji zkusit?

Foto: Pinterest.com