Módní svět milovala od malička

Eileen byla cílevědomá již od malička. Narodila se na Manhattanu a vyrůstala na Long Islandu. Již v prváku na střední škole začala laškovat s modelingem a během druhého ročníku se zapsala do modelingové agentury Harryho Conovera. V roce 1943 vystudovala Bernard College a o rok později potkala svého budoucího manžela Gerarda Forda, zkráceně Jerryho. Narazili na sebe v drogerii univerzitního kampusu Columbia a přeskočila mezi nimi jiskra natolik veliká, že spolu utekli a vzali se v San Francisku v listopadu 1944.

FORD SUPER BT

Bleskový vzestup kariéry

Jerry však musel nastoupit během druhé světové války k námořnictvu a těhotná Eileen se opět začala zajímat o svět modelingu. Získala pozici sekretářky u fotografa Elliota Clarka, avšak brzy se propracovala na pozice stylistky, textařky a módní reportérky pro The Tobe Report.

Ani porod ji v kariéře nebránil a velmi rychle se vrátila zpět do práce. Jerry po návratu z války neváhal a plně svou ženu podpořil, ačkoliv mu módní průmysl nic neříkal. Prodal své auto a investoval vše, co mohl. Vyplatilo se. Během jednoho roku se umístila modelingová agentura Ford mezi prvními třemi příčkami nejúspěšnějších agentur ve Spojených státech a vydělávala horentní sumy.

Eileen Ford 1922-2014 Founder of Ford Models

Agentura Ford během chvíle zařazena mezi ty nejlepší

Modelingová ikona Dorian Leigh na Eileen pěla samou chválu „Eileen je jedním z nejpracovitějších lidí, jaké jsem kdy poznala. Na mnoho let se stala mým dobrým přítelem a později neočekávaně rovněž nepřítelem,“ svěřila se. Konkurence začala být v širokém okolí natolik patrná, že se Leigh při třetím těhotenství rozhodla svoji modelingovou agenturu zavřít a začala částečně spolupracovat i s Fordovými, když jim dohodila mladší sestru Suzy Parker, která v té době pracovala, jako modelka pro Huntington Hartford agenturu za pouhých 25 dolarů na hodinu. Ford Agency se s Leigh i Parker domluvili na 40 dolarech za hodinu a to ještě netušili, jaká módní hvězda se z Parker stane. V roce 1950 byla dokonce označena za nejúspěšnější modelku roku. Tím pomohla Fordovým k vzestupu na první příčku mezi ostatními agenturami.

Další osobní i pracovní výzvy

Kariéra však netvořila všechen život Eileen, do roku 1950 porodila svému muži čtyři děti a současně se snažila manželství udržet v bdělém stavu, aby nezkrachovalo.

Následné rozhodnutí chvíli před rokem 1960 opustit Ameriku a založit další agenturu ve Francii se příliš nevyplatilo. Údajné nelegální podnikání a mnoho oficiálních problémů i pokut provázelo její činnost velmi dlouho. Vytrvalost se však ukázala být silnější, a tak ve finále skutečně agenturu naplno ve Francii spustila a následně expandovala i do Londýna a Hamburku.

V roce 1968 se fanoušci této úžasné ženy dočkali i vydání knihy s názvem Ford’s Book of Model Beauty, kterou provází kosmetické a výživové rady, cvičení včetně fotek nejúspěšnějších modelů a modelek, kteří pro Fordovi pracovali v letech 1950 až 1960. Vše je součástí biografie Eileen. V té době agentura Ford zastupovala jména jako například Jerry Hall, Christie Brinkley, Rene Russo, Kim Basinger, Janice Dickinson, Lauren Hutton, Karen Graham, Susan Blakely a další.

Eileen Ford

Do té doby byli stále špičkou v módní branži, avšak brzy přišla velká konkurující společnost Elite. Místo blondýnek nastupovaly na scénu brunetky a agentura Ford začala zastupovat budoucí TOP modelku Cindy Crawford. Agenturu potkalo i pár nemilých situacích, kdy několik z jejich modelek zemřelo na následky užívání drog, na rakovinu prsu i na nemoc AIDS. Nic však nebylo podnětem k ukončení činnosti a dodnes si agentura vede, pod taktovou Katie Ford, dcery Eileen a Jerryho velmi dobře.

Jerry Ford zemřel ve věku 83 let 24. srpna 2008. Zanechal tu však širokou rodinu sčítající jeho manželku, čtyři děti, osm vnoučat a dvě pravnoučata. Eileen Ford zemřela 9. července 2014 v nemocnici v New Jersey na následky komplikací meningiomu a osteoporózy ve věku 92 let. Zanechala tu však velké módní bohatství, které její dcera povede dál k úspěšným zítřkům.