Zcela stejně to vidí i důležití lidé tvořící módu, která je snad ještě alespoň trochu svobodná.

“Láska, světlo, klid: To je to, co musíme znovu najít, čím se nechat inspirovat,” řekl po útocích Christian Lacroix.

Christian Lacroix

Christian Lacroix

“Zas a znovu v pátek večer Paříž trpěla. Všichni jsme touto událostí šokováni. Naše myšlenky směřují k obětem, jejich rodinám a milovaným. Tento útok je proti našemu stylu života, proti našim hodnotám, proti svobodě a proti lidskosti. I za tak těžkých okolností je nutné dál žít normálně, ukázat odvahu, solidaritu a bdělost,” řekl François-Henri Pinault.

Řada butiků v Paříži byla po útocích uzavřena. Pro uzavření dveří byl Michael Kors, Barbara Bui a Vanessa Bruno. Nakupování určitě ale nebylo na programu tohoto víkendu.

“My v dnešní době budeme muset s těmito útoky žít. Bohužel, je velká pravděpodobnost, že přijdou další,” řekl Pierre Bergé.

Módní návrhář Karl Lagerfeld hovořil o obětech, jelikož jeho blízký spolupracovník a další přítel – novinář osobně ztratili celkem pět svých blízkých v pátečních útocích. Karl dokonce obvinil francouzského prezidenta z nic nedělání a ignorance výhrůžek, které Francie dostávala. “On je prezident Francie, on musí chránit francouzský lid,” doslova řekl Karl Lagerfeld. Karl vyzval své zaměstnance, aby pracovali i o víkendu a tím dokázali, že se nebojí, a že život jde prostě dál.

Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld

“Bude chtít čas. Jsou to smutné dny a to, co se stalo, je příšerné, hrozné. Život ale nekončí a není to bohužel ani poprvé, kdy Francie čelí teroristickým útokům,” řekl Ralph Toledano.

“Je to velký smutek. Je to naše 11.září. Je to strašidelné. Je těžké předpovídat, co tento čin přinese dál. Jaké důsledky bude mít. Vánoční čas je za dveřmi. Budou mít lidé chuť nakupovat? Panuje všude velká úzkost,” řekl Hubert de Givenchy.

Páteční útoky se velmi úzce dotkli kreativního ředitele značky Balmain Oliviera Rousteing. Sám návrhář i jeho spolupracovníci v týmu bydlí ve čtvrti, kde se útoky odehrály. “Je to velmi osobní, protože je to moje země. Jsem Francouz,” uvedl Olivier Rousteing. “Staneme se silnějšími. Když jsem mluvil se svou matkou, řekla mi, že musíme bojovat za příští generaci, musíme chránit nás krásný svět pro ni, musíme bojovat za svobodu a za hodnoty Francie. Musíme zůstat pozitivní a žít dál,” dodává návrhář.

Olivier Rousteing

Olivier Rousteing

A my s těmito slovy musíme jen souhlasit. Nesmíme se nechat zlomit, nesmíme žít ve strachu. Musíme si obhájit svůj život, chránit ho a ctít. Dlužíme to naším dětem, které zatím příliš dělat nemohou a budou jen čekat, v jakém stavu my ho tady zanecháme.

Zdroj: WWD