Hippie v New Yorku

Grace Jones se narodila na Jamajce do striktní křesťanské domácnosti, jež ve třinácti přesídlila do New Yorku. Grace poté žila v hippie komunitách a získala reputaci divoké “party girl”. Zanedlouho si jí všimli módní návrháři, a tak v 70. letech odjela do Paříže, aby zde rozbila modelkovské stereotypy svým androgynním vzhledem.

Budoucnost nezná pohlaví

“Ráda se oblékám jako muži, miluji to. Hranice pohlaví v budoucnu zmizí – budete moci být mužem, ženou, kým chcete,” prohlásila. I když hranice genderu jsou v naší společnosti stále relativně ostře vymezené, Jones svými výroky přispěla například k detabuizaci homosexuality a transgender komunity, která se v sedmdesátých letech nacházela na okraji společnosti.

Vykročit z davu

“Lidé, kteří chtějí, abych se podřídila davu, jsou právě ti, jež se nejvíce bojí života,” říká jamajská modelka, zpěvačka a herečka. Sama se ostatním nikdy nepodřizovala. Když se rozhodla pro hudební kariéru, patnáct let dělala sama sobě manažerku. Zkrátka neustupovala, ať už se jednalo o cokoliv. Ani vysokého věku se nebojí tak, jako mnozí z nás. “Říkám tomu moudrost, ne stáří,” poznamenává.

Stále zvědavá

Grace Jones v květnu oslavila sedmdesáté narozeniny a stále zůstává otevřená novým nápadům. “Nevím, co to znamená vyspělost. Nechávám svou mysl otevřenou, jsem trochu jako dítě. Jakmile si člověk myslí, že dospěl a ví všechno, uzavře se sám do sebe,” dodává. Zároveň ale nikdy nepřestává být sama sebou. Bláznivá, extrémní, tvrdohlavá a inspirativní tak zůstane do konce života.

Foto: Pinterest, Full Moon, Models.com